Spowolnienie.

Dolar nieznacznie zyskuje w oczekiwaniu na szczyt G20. Krajowa inflacja spowolniła do 1,2% przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego tempa wzrostu PKB. Presja cenowa zmniejszyła się również w Niemczech. Brytyjski PKB może spaść nawet o 10,5% do 2023r. w konsekwencji wyjścia z UE.


Michał Sikora

Notowania dolara ustabilizowały się po wyprzedaży wywołanej wystąpieniem prezesa Fed i dziś nawet nieco zyskują w związku z pozycjonowaniem inwestorów przed szczytem grupy G20 w Buenos Aires, gdyż rynek nie liczy raczej na pozytywny przełom w amerykańsko – chińskich rozmowach handlowych.

W środę J. Powell ocenił, iż stopa procentowa Rezerwy Federalnej znajduje się tuż poniżej poziomu neutralnego, a skutki dalszych podwyżek pozostają niepewne z uwagi na spowolnienie gospodarek Europy, Chin i innych krajów wschodzących, które może niedługo odbić się czkawką także w Stanach Zjednoczonych. Słowa te potwierdziły spekulacje o prawdopodobnym wyhamowaniu tempa podwyżek kosztu pieniądza w USA. Co ciekawe, kilkadziesiąt godzin wcześniej D. Trump stwierdził, iż nie jest ani trochę zadowolony z wyboru J. Powell’a na prezesa Fed i obwinił bank centralny o niedawne tąpnięcie na rynkach akcji.

Mocniejszy dziś dolar tradycyjnie przekłada się na lekką przecenę złotego, jednak handel utrzymuje się w dobrze już znanym zakresie wahań. Dodatkowo, słabszy wstępny odczyt krajowej inflacji w listopadzie jest wodą na młyn RPP, gdyż utwierdza ją w gołębim stanowisku i może niekorzystnie oddziaływać na pozycję polskiej waluty. Dynamika cen w kończącym się miesiącu wyniosła zaledwie 1,2% przy prognozie rzędu 1,5%.

Wczoraj słabsze dane napłynęły również z Niemiec, gdzie inflacja spadła do 2,3% wobec oczekiwanych 2,4%. Minorowe nastroje zapanowały wśród posiadaczy funta po publikacji raportu Banku Anglii, w którym ocenia się, iż w przypadku tzw. twardego Brexitu PKB Wielkiej Brytanii mógłbym spaść w najgorszym z możliwych scenariuszy nawet o 10,5% do 2023r. Spodziewane problemy z przyjęciem ustawy ws. wyjścia z UE przez brytyjski parlament skłaniają inwestorów do odsunięcia w czasie o kilka miesięcy przewidywanego terminu kolejnej podwyżki stóp procentowych, który obecnie szacuje się na maj 2020r.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:10):

CHF/PLN – 3,7767 / 3,8087
EUR/PLN – 4,2706 / 4,3017
USD/PLN – 3,7610 / 3,7910
GBP/PLN – 4,7939 / 4,8432
EUR/USD – 1,1302 / 1,1398

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl