Ryzykowne porozumienie.

Włoski budżet zdominował dzisiejsze nagłówki. Ustalony wyższy limit deficytu oraz możliwa rezygnacja ministra gospodarki grożą obniżeniem ratingu Włoch. Prowadzi to do przeceny złotego oraz pozostałych walut krajów rozwijających się. Fed zbliża się do poziomu stopy neutralnej, co powinno skutkować transferem kapitału w stronę euro.


Michał Sikora

Problem włoskiego budżetu ponownie znalazł się w centrum uwagi inwestorów. Ostatecznie koalicja rządząca ustaliła deficyt na poziomie 2,4% w ciągu najbliższych 3 lat, co jest poziomem znacznie wyższym od sugerowanego przez Brukselę oraz ministra gospodarki (2%). Sytuacja na Półwyspie Apenińskim jest dość kluczowa dla UE, gdyż po wyjściu Wielkiej Brytanii, Italia stanie się trzecią największą gospodarką wspólnoty. Ustalenie wyższego limitu deficytu może zatem doprowadzić do napięcia relacji między Rzymem a Brukselą.

Ponadto, grozi poważnymi konsekwencjami ekonomicznymi. Po pierwsze, pojawiają się obawy zdolność Włoch do powiększania długu wobec polityki EBC, który wygasza program skupu aktywów. Po drugie, potencjalna rezygnacja ze stanowiska ministra gospodarki, G. Tria, prawdopodobnie doprowadzi do  degradacji ratingu Italii. W reakcji na te informacje rynek naturalnie przecenia aktywa krajów wschodzących, uciekając w dolara oraz franka czy jena.

Jeszcze wczoraj sytuacja złotego prezentowała się bardzo korzystnie po tym, jak posiedzenie Fed podtrzymało dobry ostatnio sentyment względem walut państw rozwijających się. Rezerwa Federalna dokonała trzeciej podwyżki stóp procentowych w tym roku, podtrzymując plany na jeszcze jedną w grudniu i trzy kolejne w 2019r. Usunięte zostało z komunikatu określenie polityki jako akomodacyjnej, ale prezes Powell zapewnił o braku zmian w nastawieniu Rezerwy Federalnej. Stanowi to jednak sygnał, iż koszt pieniądza za Oceanem powoli zbliża się do poziomu neutralnego, zatem dyferencjał stóp Fed i EBC będzie się zmniejszał z czasem, co powinno prowadzić do transferu kapitału od dolara do euro.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:35):

CHF/PLN – 3,7677 / 3,8000
EUR/PLN – 4,2579 / 4,2894
USD/PLN – 3,6770 / 3,7072
GBP/PLN – 4,7787 / 4,8282
EUR/USD – 1,1511 / 1,1608

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl