Polityczny kocioł.

Waszyngton i Pekin zerwały negocjacje handlowe. Bruksela odrzuciła brytyjski plan Brexitu. Londyn będzie kontynuował przygotowania do wyjścia z UE bez umowy. Gorąca pozostaje również sytuacja we Włoszech, gdzie wciąż brak porozumienia w kwestii budżetu. Wydarzeniem tygodnia będzie środowe posiedzenie Rezerwy Federalnej.


Michał Sikora

Wzrost napięcia na linii USA – Chiny nie robi już na inwestorach większego wrażenia. Po nałożeniu przez D. Trump’a rekordowych ceł na chińskie towary o wartości 200 mld USD i wprowadzeniu przez Pekin taryf odwetowych na kwotę 60 mld USD, zerwane zostały także rozmowy handlowe i militarne między obu stronami.

Jak na razie konflikt nie znajduje jednak wyraźnie negatywnego przełożenia na kondycję gospodarki Państwa Środka. W związku z tym ucieczka w bezpieczne aktywa została zahamowana i notowania złotego pozostają niewzruszone, a nawet polska waluta umacnia się względem franka na początku nowego tygodnia.

Fiaskiem zakończył się również szczyt UE w Salzburgu poświęcony sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Funt zaliczył mocny zjazd podczas piątkowej sesji po tym, jak Bruksela odrzuciła brytyjski projekt umowy, mającej regulować relacje obu stron po rozstaniu. Dodatkowy smaczek stanowi fakt, iż stało się to na tydzień przed doroczną konferencją programową Partii Konserwatystów, co może stanowić próbę wywarcia presji i osłabienia pozycji T. May przed tym wydarzeniem.

W odpowiedzi premier Wielkiej Brytanii zapewniła, iż jej kraj musi i będzie kontynuować przygotowania do realizacji scenariusza wyjście z UE bez formalnego porozumienia. Kolejne ognisko zapalne stanowią Włochy, gdzie nadal nie ma zgody odnośnie propozycji budżetu. Inwestorzy obawiają się, iż polityka nowej koalicji rządzącej doprowadzi do nadmiernego zwiększenia deficytu i konfliktu z Brukselą.

Kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie środowe posiedzenie Rezerwy Federalnej, na którym zapewne podjęta zostanie decyzja o trzeciej podwyżce stóp procentowych w tym roku. Ruch ten jest już w pełni wyceniony przez rynek, dlatego uwaga przeniesie się bardziej w kierunku aktualizacji kwartalnych projekcji makro oraz poszukiwania odpowiedzi w kwestii zwyżki kosztu pieniądza w grudniu. Poza tym, w najbliższych dniach bardzo aktywni będą przedstawiciele EBC, a prezes M. Draghi wystąpi publicznie aż trzykrotnie. Krajowy kalendarz prezentuje się dość skromnie i obejmuje jedynie publikacje stopy bezrobocia oraz bilansu płatniczego.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:15):

CHF/PLN – 3,7946 / 3,8267
EUR/PLN – 4,2824 / 4,3136
USD/PLN – 3,6310 / 3,6609
GBP/PLN – 4,7692 / 4,8183
EUR/USD – 1,1743 / 1,1839

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

25. września:
10:00 Polska Stopa bezrobocia
16:00 USA Indeks zaufania konsumentów
16:00 USA Indeks Fed z Richmond

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl