Co z dolarem? Europa zwalnia.

Wojna handlowa ciąży dolarowi pomimo dobrych danych z rynku pracy. Indeksy koniunktury w Europie spowalniają. Sprzedaż detaliczna w Polsce rośnie o 9% w skali roku.


Maciej Przygórzewski

Odwrót od dolara?

Wczoraj byliśmy świadkami odwrotu inwestorów od dolara. Powodem zdaniem analityków jest wojna handlowa. Zasięg ostatnich sankcji jest już tak duży, że może wpłynąć na wyniki gospodarcze USA. Ruch spadkowy osłabił dolara względem euro o 1 centa wczoraj. Został on zatrzymany przez lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 201 tysięcy wobec oczekiwanych 210 tysięcy. Obecna słabość dolara jest mocno zastanawiająca biorąc pod uwagę, że w najbliższą środę najprawdopodobniej dojdzie do podwyżki stóp procentowych w USA. Analitycy na podstawie notowań kontraktów na stopę procentową oceniają szansę tego wydarzenia na niemal 95%.

Koniunktura w Europie spowalnia

Poznaliśmy wyniki indeksów PMI dla przemysłu. Łączny odczyt dla strefy euro wyniósł 53,3 punktu. Z jednej strony to powyżej granicy 50 pkt symbolicznie oddzielającą oczekiwanie rozwoju od oczekiwania recesji. Z drugiej strony analitycy spodziewali się 54,4 punktu. Oznacza to, że nastroje nie są aż tak dobre jak sądzono. Największy wpływ na łączny wynik miały Niemcy i Francja. Szczególnie nasz zachodni sąsiad, jak największa gospodarka z wynikiem niemal 2 punktów poniżej oczekiwań ciągnął w dół łączny indeks.

Sprzedaż detaliczna wciąż w górę

O 10:00 poznaliśmy wyniki sprzedaży detalicznej w Polsce. W ciągu roku wzrosła ona o imponujące 9%. Z jednej strony jest to zasługą dobrej koniunktury. Z drugiej strony rząd wykorzystuje dobrą sytuację do większych transferów socjalnych do społeczeństwa, które przekładają się głównie na konsumpcję a tym samym sprzedaż. Jak zareagował złoty? Dane zderzyły się w czasie z indeksami PMI w Europie. W rezultacie dobre dane z Polski zostały przykryte przez słabsze perspektywy gospodarcze naszych głównych partnerów handlowych.

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.