Ważne wydarzenia z końcem tygodnia.

Złoty odrabia nieco straty na płytkim rynku. A. Merkel osiągnęła porozumienie w kwestiach imigracyjnych, które zażegnało ryzyko przedwczesnych wyborów. Waszyngton zablokował China Mobile dostęp do amerykańskiego rynku. W piątek kluczowe spotkanie premier May z przedstawicielami UE w sprawie Brexitu.


Michał Sikora

Pierwsza część tygodnia na rynkach upływa dość spokojnie i dzieje się niewiele, co dodatkowo spotęgowane zostaje dzisiejszym wolnym od pracy dniem w Stanach Zjednoczonych. Złoty pozostaje słaby, choć odrabia nieco straty. Trzeba wziąć jednak poprawkę na zmniejszoną płynność, więc prawdziwy obraz sytuacji zobaczymy z końcem tygodnia. Inwestorzy czekają na nowe impulsy do handlu i być może dostarczą ich właśnie publikacje zza Oceanu: czwartkowy protokół z posiedzenia Fed oraz piątkowy raportu z rynku pracy.

Wczoraj Chiny otrzymały kolejnego prztyczka w wojnie handlowej, gdyż D. Trump, broniąc narodowego interesu, zablokował China Mobile możliwość udziału w amerykańskim rynku telekomunikacyjnym. Problemy Pekinu to po części złe wiadomości dla złotego, ponieważ kiepskie nastroje względem gospodarki Państwa Środka rzutują także na formę walut pozostałych krajów rozwijających się. 

Pozytywne informacje spływają natomiast od początku tygodnia z Eurostrefy. Solidnie wypadł cały szereg danych makro: indeksy PMI przemysłu i usług, sprzedaż detaliczna, stopa bezrobocia, a także inflacja producencka, której dynamika przyspieszyła w maju do 3% wobec spodziewanych 2,7%. Daje do podstawy, by sądzić, iż niedawne spowolnienie gospodarki rzeczywiście było przejściowe jak zasugerował prezes EBC, M. Draghi. Przede wszystkim jednak inwestorzy z ulgą przyjęli informację o osiągnięciu przez A. Merkel porozumienia ze swoim koalicjantem w kwestiach imigracyjnych, które zażegnało ryzyko przedwczesnych wyborów w Niemczech.

Końcówka tygodnia poza publikacjami zza Oceanu przyniesie również kluczowe spotkanie premier May z unijnymi ministrami w celu przedstawienia konkretnych rozwiązań w sprawie Brexitu. Ostateczna data wyjścia ze Wspólnoty nieuchronnie się zbliża, a wobec opieszałości Brytyjczyków powstaje ryzyko niedotrzymania terminów, które będzie miało istotny wpływ na notowania funta.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:50):

CHF/PLN – 3,7851 / 3,8175
EUR/PLN – 4,3675 / 4,3984
USD/PLN – 3,7495 / 3,7785
GBP/PLN – 4,9387 / 4,9868
EUR/USD – 1,1581 / 1,1677

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl