EBC zagrał w otwarte karty.

Bilans posiedzeń banków centralnych na korzyść dolara. W konsekwencji złoty uległ dynamicznej przecenie. EBC kończy z programem luzowania, ale nie podniesie stóp do lata 2019r. Fed podniósł stopy procentowe i planuje jeszcze kolejne 2 zwyżki w tym roku. D. Trump zatwierdził kolejne cła na chińskie produkty.

 

Michał Sikora

Bilans posiedzeń Rezerwy Federalnej oraz Europejskiego Banku Centralnego ostatecznie wypadł zdecydowanie na korzyść dolara. W konsekwencji rykoszetem oberwał również tradycyjnie złoty, który, za wyjątkiem relacji do euro, zdecydowanie osłabił się względem głównych walut.

Mario Draghi mocno zaskoczył inwestorów, stąd tak znaczący wzrost zmienności po ogłoszeniu decyzji. Prezes EBC nie zagrał ponownie na czas i był bardzo konkretny, grając w otwarte karty. Można by powiedzieć, że był nawet zbyt wylewny, gdyż informacja o tym, iż stopy procentowe nie zmienią się przynamniej do końca lata 2019r. przekreśliła skądinąd bardzo pozytywny przekaz i spowodowała największy jednodniowy spadek notowań eurodolara od 2016r. Europejscy bankierzy,  zgodnie z przewidywaniami, zdecydowali i wygaszaniu programu luzowania w IV kw., by całkowicie zamknąć go z końcem roku.

Poza tym podkreślono znaczący postęp w ożywianiu inflacji, podwyższono jej prognozy na kolejne lata, a obniżono projekcje wzrostu PKB. Przyczyny ostatniego spowolnienia gospodarki Eurostrefy ocenione zostało jako przejściowe i wynikające głównie z szybkiego tempa rozwoju w poprzednim roku. Co również istotne, wszystkie decyzje zostały podjęte jednomyślnie.

Dynamiczna reakcja na decyzje EBC mogła wynikać częściowo także z opóźnionego dyskontowania jastrzębiego posiedzenia Fed, gdyż inwestorzy w środowy wieczór mimo wszystko wzięli jakby na wstrzymanie. Rezerwa Federalna dokonała drugiej podwyżki stóp procentowych w bieżącym roku i zdecydowała również o zaktualizowaniu wykresu kropkowego, zwiększając z 3 do 4 liczbę planowanych zwyżek kosztu pieniądza w 2018r.

Prezes J. Powell zaznaczył, że największa gospodarka świata ma się wspaniale, perspektywy dla niej są sprzyjające i nadchodzi pora by zaprzestać określania prowadzonej polityki monetarnej jako akomodacyjną. Ponadto, w trosce o lepszą komunikację z rynkiem od 2019r. po każdym posiedzeniu Fed odbywać się będzie konferencja prasowa. Do tej pory towarzyszyły one jedynie co drugiemu spotkaniu. Pozostając za Oceanem, D. Trump zatwierdził dziś kolejne cła na chińskie produkty o wartości 50 mld USD, jednak nie jest jeszcze jasne, kiedy faktycznie zostaną one wcielone w życie. Wojna handlowa rozkręca się i należy spodziewać się teraz jakiejś reakcji odwetowej Pekinu.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:05):

CHF/PLN – 3,6922 / 3,7257
EUR/PLN – 4,2618 / 4,2918
USD/PLN – 3,6796 / 3,7087
GBP/PLN – 4,8792 / 4,9254
EUR/USD – 1,1534 / 1,1630

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

15. czerwca:
15:15 USA Produkcja przemysłowa
16:00 USA Indeks Uniwersytetu Michigan

 
Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl