Złoty schodzi na dalszy plan.

Napięcie po szczycie G7 opada i złoty umacnia się z początkiem tygodnia. Agencja Fitch utrzymała rating Polski oraz jego perspektywę bez zmian. Dziś w nocy polskiego czasu ma dojść do spotkania przywódców USA i Korei Płn. W środę odbędzie się posiedzenie Fed, w czwartek EBC, a w piątek Banku Japonii.

 

Michał Sikora

Początek tygodnia przynosi umocnienie polskiej waluty po napięciach związanych ze szczytem grupy G7. Bez większego wpływu pozostała również decyzja agencji Fitch o utrzymaniu ratingu Polski oraz jego perspektywy bez zmian. Część ekonomistów spodziewała się podwyższenia perspektywy, więc można by mówić o pewnym zawiedzeniu oczekiwań, jednak do negatywnej reakcji rynku nie doszło. Fitch podkreślił mocne fundamenty krajowej gospodarki, ale podniesienie oceny uważałby za niesprawiedliwe względem krajów o wyższym poziomie PKB per capita.

Wydarzeniem bieżącego tygodnia będą przede wszystkim posiedzenia głównych banków centralnych świata, spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Korei Płn. oraz publikacja ostatecznej listy chińskich produktów, na które Waszyngton zamierza nałożyć 25-procentowe cło. Jako pierwszy decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Fed i uczyni to w środę.

Brak podwyżki byłby ogromnym zaskoczeniem dla inwestorów i ciosem dla dolara. Uwaga rynku koncentruje się raczej na kwestii ostatecznej liczby (3 lub 4) planowanych zwyżek kosztu pieniądza w bieżącym roku, gdyż głosy przedstawicieli Rezerwy Federalnej w tej sprawie są podzielone po połowie. Mocno jastrzębie oczekiwania towarzyszą również posiedzeniu EBC, co korzystnie wpływa również na wycenę złotego. Ostatnie wypowiedzi europejskich bankierów doprowadziły uczestników rynku do przekonania, iż w czwartek poznamy termin zakończenia programu luzowania.

Czy jednak M. Draghi i spółka mogą sobie pozwolić na taki ruch wobec spowolnienia gospodarki Eurostrefy oraz nasilenia problemów politycznych (Włochy, Hiszpania)? Wydaje się, że nie i prawdopodobnie Rada Prezesów pozostawi sobie jakąś otwartą furtkę do elastycznego działania i manewrowania w razie potrzeby.

Tymczasem, krajowi inwestorzy otrzymają dane o bilansie płatniczym, inflacji bazowej oraz finalny odczyt majowej inflacji . Jednak wobec nagromadzenia tak istotnych wydarzeń na szerokim rynku, pozostaną one zapewne w cieniu, a złoty będzie musiał podporządkować się nastrojom na głównej parze walutowej, czyli eurodolarze.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:30):

CHF/PLN – 3,6670 / 3,7004
EUR/PLN – 4,2535 / 4,2836
USD/PLN – 3,6072 / 3,6372
GBP/PLN – 4,8156 / 4,8608
EUR/USD – 1,1739 / 1,1835

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

12. czerwca:
14:30 USA Inflacja

 
Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl