Złoty w rękach Fitch’a.

Notowania złotego rosną z początkiem tygodnia. Rynek dobrze przyjął przetasowania na scenie politycznej Włoch oraz Hiszpanii. Mocne payrolls’y przypieczętowały czerwcową podwyżkę stóp procentowych Fed, dając sygnał do sprzedaży faktów. W środę odbędzie się posiedzenie RPP, w piątek – rewizja ratingu przez agencję Fitch.

 

Michał Sikora

Początek nowego tygodnia przynosi spadek awersji do ryzyka na globalnych rynkach, dzięki czemu rośnie zainteresowanie aktywami krajów rozwijających się, w tym złotym. Przynajmniej chwilowe zakończenie okresów niepewności politycznej we Włoszech oraz Hiszpanii pozwala inwestorom ponownie skupić się raczej na działalności instytucji centralnych.

Na Półwyspie Apenińskim finalnie utworzono jednak rząd, a zmiana premiera w Madrycie, w wyniku nieuzyskania przez M. Rajoy’a wotum zaufania, została również dobrze przyjęta przez rynek, choć od razu przyczyniła się do odgrzania starego kotleta, czyli tematu niepodległości Katalonii. Korzystnie na wycenę złotego wpływa także przecena dolara na szerokim rynku. Bardzo dobry piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy w zasadzie postawił kropkę nad „i” dla podwyżki stóp procentowych podczas czerwcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Tym samym inwestorzy zaczęli sprzedawać ten fakt, a dodatkowo strona podażowa wspierana jest przez kolejne działania w tzw. wojnie handlowej. Po tym, jak w życie weszły odroczone taryfy na import stali oraz aluminium z Kanady, Meksyku i zwłaszcza UE do USA, kraje te zdecydowały się na podjęcie kroków odwetowych. Rynek spekuluje obecnie, czy zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, D. Trump rzeczywiście odpowie teraz zwiększeniem liczby produktów objętych cłami.

Bieżący tydzień zapowiada się zatem dość interesująco. Na krajowym rynku czeka nas posiedzenie RPP oraz rewizja ratingu Polski przez agencję Fitch. Protokół z poprzedniego spotkania Rady potwierdził poparcie większości jej przedstawicieli dla scenariusza stabilizacji stóp procentowych, zatem w najbliższą środę nie należy spodziewać się jakichś niespodzianek.

Miłym zaskoczeniem może stać się natomiast piątkowa aktualizacja ratingu, gdyż część uczestników rynku liczy na podwyższenie perspektywy oceny. Tymczasem, na szerokim rynku jutro zostaną opublikowane indeksy PMI usług dla krajów Eurostrefy. W kolejnych dniach będą miały miejsce ostatnie wystąpienia przedstawicieli EBC, w tym prezesa M. Draghi’ego, przed przyszłotygodniowym posiedzeniem. Rezerwę Federalną obowiązuje już cisza. Ponadto, w piątek rozpocznie się szczyt grupy G7, w której Stany Zjednoczone poprzez swoją politykę handlową znalazły się w totalnej opozycji względem pozostałej szóstki.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:10):

CHF/PLN – 3,7085 / 3,7420
EUR/PLN – 4,2695 / 4,2996
USD/PLN – 3,6425 / 3,6725
GBP/PLN – 4,8702 / 4,9154
EUR/USD – 1,1660 / 1,1756

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

4. czerwca:
16:00 USA Zamówienia na dobra trwałego użytku

 
Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl