Puk, puk! Tu deflacja.

Rynek negatywnie zareagował na powrót deflacji w kraju. Chiny wprowadziły cła odwetowe na import amerykańskich produktów. Dolar umacnia się na szerokim rynku dzięki dobrym danym makro. Dzisiejszy raport ADP o zmianie zatrudnienia dobrze roku piątkowym payrolls’om.


Michał Sikora

Dzisiejsze doniesienia o krajowej inflacji osłabiły sentyment wokół złotego. Według wstępnych danych, w marcu powróciła deflacja, potwierdzając mocno gołębie stanowisko RPP. W konsekwencji roczna dynamika cen spadła do 1,3% wobec oczekiwań ustawionych na poziomie 1,6%.

Po udanym początku tygodnia dla polskiej waluty, taka informacja potencjalnie może skłaniać inwestorów do dalszej rewizji swoich projekcji odnośnie terminu podwyżki stóp procentowych, prowadząc do przeceny notowań. Pierwsza reakcja była dość negatywna.

Tymczasem na szerokim rynku największym echem odbija się fakt nałożenia przez Chiny 25-procentowych ceł na import amerykańskich produktów, głównie spożywczych. Do tej pory dość jednostronna wojna handlowa wkroczyła zatem w nową fazę, czyli odwetu. Kontra Pekinu stanowi pierwszą dość konkretną odpowiedź na poczynania D. Trump’a, który po Świętach Wielkanocnych powrócił do pracy w mocno bojowym nastroju również względem Meksyku z powodu kwestii imigracyjnych oraz rzekomego dorabiania się kosztem Stanów Zjednoczonych dzięki porozumieniu NAFTA.

Mimo tych doniesień, dolar umacnia się względem euro od początku miesiąca, wspierany przez pozytywne dane makroekonomiczne. Indeks PMI przemysłu osiągnął najwyższy poziom od 3 lat, a lepszy od oczekiwań okazał się również raport ISM dla przemysłu. Przed momentem z kolei, opublikowano kolejny bardzo dobry odczyt ADP o zmianie zatrudnienia, który tradycyjnie stanowi preludium do piątkowych tzw. payrolls’ów, będących jednym z najistotniejszych elementów w układance o nazwie polityka pieniężna Rezerwy Federalnej.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:20):

CHF/PLN – 3,5662 / 3,5961
EUR/PLN – 4,1875 / 4,2176
USD/PLN – 3,4074 / 3,4394
GBP/PLN – 4,7766 / 4,8228
EUR/USD – 1,2219 / 1,2311

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

4. kwietnia:
14:15 USA Raport ADP o zmianie zatrudnienia
15:45 USA Indeks PMI usług
16:00 USA Zamówienia na dobra trwałego użytku
16:00 USA Raport ISM dla usług

5. kwietnia:
9:15 Szwajcaria Inflacja
10:00 Eurostrefa Indeks PMI usług
10:30 Wielka Brytania Indeks PMI usług
11:00 Eurostrefa Sprzedaż detaliczna
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl