SNB utrzymał stopy. Spadek inflacji w Polsce - Komentarz walutowy z dnia 15.03.2018

Stopy procentowe w Szwajcarii bez zmian. Inflacja w Polsce niespodziewanie spadła w lutym. Słabsze dane z USA.


Maciej Przygórzewski

W Szwajcarii bez zmian

Szwajcarski bank Narodowy pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Do tego należy dodać gotowość do interwencji na rynku. Rynki spodziewały się, że właśnie tą drogą pójdą Szwajcarzy. Ich gospodarka traci na mocnym franku, zatem takie podejście nie może dziwić. Dowodem na przewidywalność tych działań jest reakcja rynków. Na parach związanych z frankiem nie było większych ruchów. Frank co prawda podrożał od rana, ale była to wina słabości złotego, a nie mocy franka. Warto zwrócić uwagę, że w prognozach na koniec roku duże banki spodziewają się osiągnięcia przez franka poziomów od 1,20 do 1,25 na parze EURCHF. Oznacza to, że do końca roku frank musiałby się osłabić jeszcze o 3-7%. Gdyby ta projekcja się zrealizowała, byłaby to bardzo dobra wiadomość dla kredytobiorców. Przy niezmienionym poziomie złotego do euro oznaczałoby to franki tańsze o 10-20 groszy.

Niespodziewany spadek inflacji w Polsce

Analitycy spodziewali się, że inflacja w lutym nie będzie tak wysoka, jak w styczniu. Nie spodziewali się jednak miesięcznego spadku. W skali roku jest wzrost, ale o 1,4%. To aż o 0,3% mniej niż oczekiwano. Doszło co prawda do zmian wag w koszyku inflacyjnym, jednakże nie były one tak duże, by uzasadniać niespodziewany spadek. Jeżeli prognozy NBP na koniec roku są słuszne, to czeka nas wyraźne przyspieszenie w dalszej części roku. W przeciwnym wypadku nie uda się osiągnąć prognozowanych 2,1%. Jak zareagowały rynki? Spadek inflacji został zinterpretowany jako słabość gospodarki, co spowodowało nagłe osłabienie złotego. Przełożyło się to na około 1,5 grosza strat względem głównych walut.

Dane z USA

Wczoraj o 13:30 poznaliśmy odczyt sprzedaży detalicznej w USA. Spadła ona w lutym o 0,1% wobec oczekiwanego wzrostu o 0,3%. Dane te spowodowały krótkotrwałe spadki na dolarze. O 15:30 poznaliśmy dane o zmianie zapasów ropy naftowej. Wzrosły one niespodziewanie aż o 5 mln baryłek, podczas gdy rynki spodziewały się zaledwie 2 milionów. Efektem był spadek ceny baryłki ropy o niemal dolara. Od kilku dni ropę naftową cechuje wyraźnie zwiększona zmienność cen, ze względu na dane z rynku ropy oraz zawirowania w amerykańskiej polityce.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
13:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.