Falcerka biurowa - co to za maszyna?

Falcerka biurowa - co to za maszyna?

Hasło „falcerka” rzucone w eter, często nie kojarzy się ludziom z niczym konkretnym i przeważnie mało kto wie co to jest, a tym bardziej do czego mogłoby służyć. W praktyce tymczasem, na co dzień każdy z nas regularnie styka się i korzysta z efektów pracy tego urządzenia. Czym jest zatem falcerka i jakie ma zastosowania? Między innymi na te pytania odpowiemy naszym czytelnikom, za pośrednictwem niniejszego artykułu.


Drukarnie się rozwijają

Nieustannie postępujący rozwój technologiczny oraz możliwość użytkowania maszyn w ramach umów leasingowych diametralnie zmieniły kształt, jaki aktualnie przybierają drukarnie. Obecnie są to bowiem miejsca, w których same drukarki to tylko jedne z wielu wykorzystywanych na co dzień urządzeń. Spośród pozostałych, niemal obowiązkowych elementów wyposażenia drukarni wymienić należy ponadto: plotery solwentowe oraz tnące, laminatory, zgrzewarki, oczkarki, komputery stacjonarne, a także… stanowiące serce poniższego artykułu falcerki, bez których nie obeszłaby się żadna współcześnie funkcjonująca drukarnia. Dlaczego? O tym napisaliśmy więcej przy pomocy partnera z firmy SuperFax - producenta falcerek biurowych.

Falcerka - definicja

Falcerka, nazywana także złamywarką oraz (błędnie) falcówką bądź falcarką, jest rodzajem maszyny introligatorskiej lub biurowej, służącej do składania papieru. Pozornie mogłoby się wydawać, iż nie jest to funkcja specjalnie wyszukana, albowiem papier można przecież składać także ręcznie. Z co najmniej dwóch powodów jest to jednak pogląd wyjątkowo nietrafiony.

Falcerka biurowa do składu książek i materiałów reklamowych

Dlaczego warto mieć to urządzenie w biurze

Po pierwsze ludzkie możliwości są w tym zakresie mocno ograniczone, jeśli chodzi o szybkość pracy, która jest nieporównywalnie mniejsza w stosunku do efektywności działania falcerki. Po drugie zaś i najważniejsze człowiek - niezależnie od swoich umiejętności - nigdy nie będzie w stanie uzyskać tak dużej precyzji składania papieru, jak wspomniane urządzenie, co przy seryjnej produkcji czasopism, książek lub innych materiałów drukowanych ma znaczenie szczególnie istotne.

Zastosowania i rodzaje falcerek

Jeśli chodzi o zastosowania falcerek wykorzystywane są one przede wszystkim do składania książek, gazet, broszur, katalogów oraz rozmaitego rodzaju innych produktów papierowych. Nic więc dziwnego, że podstawowym obszarem wykorzystywania tego typu urządzeń są drukarnie i pracownie introligatorskie. Maszyny dostępne w zakładach tego typu występują jednak w niejednolitych wariantach, różniących się od siebie zastosowanymi mechanizmami.

H3 Rodzaje falcerek

Spośród najpopularniejszych rodzajów złamywarek należałoby zatem wyszczególnić przede wszystkim:

  • Falcerkę nożową - w ramach której papier w pierwszej kolejności jest przemieszczany i wyrównywany za pośrednictwem przesuwnego oporu, zaś w następnym kroku następuje jego złam, poprzez uderzenie tępym nożem oraz wciągnięcie przez złamujące wałki.
  • Falcerkę kasetową - gdzie dany arkusz najpierw wprowadzany jest do kasety, a następnie jego wystająca poza kasetę część zostaje złożona, poprzez wciągnięcie przez wałki załamujące.
  • Falcerkę lejową - bazującą - w odróżnieniu od pozostałych wspomnianych rozwiązań - na wstęgach (a nie arkuszach) papieru, które to przemieszczane są za pośrednictwem wałków do specjalnie zaprojektowanego leja. Rzeczony lej tworzy fałdę, ściskaną następnie przez wałki, dokonując tym samym złamania wstęgi. W kolejnym etapie, tak przygotowany papier, przycinany jest na arkusze, których ostateczne łamanie przebiega już podobnie, jak w przypadku złamywarek nożowych, tj. za pośrednictwem tępego noża.

Osobną systematykę klasyfikacji stanowi także podział na złamywarki profesjonalne (scharakteryzowane powyżej) oraz falcerki biurowe. Jeśli chodzi o drugi ze wspomnianych rodzajów urządzeń, są to maszyny, wykorzystywane coraz powszechniej - jak sama ich nazwa wskazuje - w obrębie biur, agencji reklamowych, zakładów fotograficznych oraz różnej maści punktów usługowych.

Za ich pośrednictwem przygotowywane są dokumenty, listy, czy też materiały reklamowe. We wspomnianych miejscach jednak - ze względu na inną skalę potrzeb - stosuje się sprzęt mniej profesjonalny, niż w drukarniach, lecz również mniejszy gabarytowo i w większym stopniu nastawiony na czynności stricte biurowe. Złamywarki tego typu pozwalają na istotne zwiększenie efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz umożliwiają optymalizację kosztów.

W przypadku chęci uzyskania większej ilości informacji w tym zakresie, zachęcamy do zapoznania się z rozwiązaniem, jakim są falcerki biurowe do papieru Superfax, cechujące się wysoką wydajnością, przy jednoczesnym zachowaniu dużej ekonomiczności pracy.

Sposób działania

Najbardziej podstawowy sposób działania falcerek (nazywany złamywaniem pojedynczym) polega na złożeniu arkusza papieru na dwie, równe części. Poza wspomnianym wariantem, wyróżnia się jednak dużo większą ilość technik złamywania, spośród których wymienić należy m.in. falcowanie podwójne, przemienne oraz listowe.

Ostatni z wymienionych wariant zasługuje na szczególne wyróżnienie. Z pewnością bowiem jest to technika najczęściej wykorzystywana przez użytkowników falcerek, zwłaszcza jeśli chodzi o składanie dokumentu w tzw. „zetkę”, czyli na trzy, równe części. Ten typ składania papieru wszyscy doskonale znamy (choć większość z naszych czytelników pewnie nie była tego świadoma) i stykamy się z nim na co dzień, otrzymując listy z fakturami, pismami, rachunkami, wyciągami i wszelkimi innymi dokumentami, przesłanymi nam przez banki, instytucje ubezpieczeniowe, czy firmy telekomunikacyjne.

Proces załamywania

Na przykładzie załamywania metodą najbardziej popularną, tj. listowną, omówmy sobie zatem pokrótce sposób działania falcerki, z bardziej technicznego punktu widzenia.

Proces ten jest wbrew pozorom niezwykle łatwy. W pierwszej kolejności należy wyregulować punkt składania, montując i ustawiając we właściwej pozycji jeden lub więcej ograniczników (przy falcowaniu we wspomnianą „zetkę” korzysta się np. z dwóch ograniczników, zaś przy składaniu na pół - z jednego). Po dokonaniu tej czynności na podajniku umieszczamy arkusz papieru, który ma zostać sfalcowany. W następnym kroku maszyna samodzielnie pobierze ów arkusz, a później rozpędzi go na wałkach i wyrzuci w stronę specjalnie ukształtowanego ogranicznika, od którego papier się odbije (składając się tym samym w sposób zgodny z wyregulowanymi pierwotnie parametrami). Jeśli zdecydowaliśmy się na składanie pojedyncze, proces falcowania kończy się w tym miejscu. Jeśli jednak chcieliśmy uzyskać papier złożony na 3 lub więcej części, procedura zostanie powtórzona z uwzględnieniem pozostałych, zamontowanych przez nas ograniczników.

Wygoda użytkowania

Informacją wartą podkreślenia jest fakt, iż rola użytkownika w przypadku falcerek biurowych sprowadza się wyłącznie do zamocowania ogranicznika (lub ograniczników), ustawienia rodzaju złamywania i uruchomienia urządzenia. Całą resztę robi za nas maszyna.

Falcowanie a bigowanie

Na zakończenie warto wspomnieć również o kwestii różnicy pomiędzy falcowaniem, a bigowaniem, która to jest często dość problematyczna w rozróżnieniu dla osób mniej wtajemniczonych w branżę introligatorską. Aby zatem nie pomylić wspomnianych technik obróbki papieru, należy zapamiętać, że:

  • Bigowanie polega na zginaniu (a nie załamywaniu) arkuszy papieru lub tektury, tak aby ich dalsze składanie przebiegało szybciej, łatwiej i bardziej precyzyjnie. Stosowane jest np. w ramach produkcji opakowań i kartonów transportowych, za pośrednictwem urządzeń nazywanych „bigówkami”.
  • Falcowanie zaś to właśnie faktyczne złamywanie papieru pod różnym kątem i na wiele sposobów, aby uzyskać końcowy kształt produktów, takich jak np. gazety.
Źródło: MarketPortal.pl