Wakacyjna wymiana walut. Najważniejsze dane, trendy i preferencje Polaków.

Wakacyjna wymiana walut. Najważniejsze dane, trendy i preferencje Polaków.

6305 zł – średnio taką kwotę Polacy wymieniali na inne waluty w wakacje. Z kolei najwyższa „urlopowa” transakcja wyniosła 55 tys. zł. Rekordy liczby transakcji i wartości wymian padały w lipcu. Warto podkreślić, że już co piąty użytkownik letnią wymianę walut wykonuje na urządzeniach mobilnych. O analizę walutowych wakacji naszych rodaków pokusili się eksperci kantorów online: Internetowykantor.pl i Walutomat, należących do Currency One z Poznania, obsługujących wspólnie blisko pół miliona klientów.


Okres urlopowych wyjazdów Polaków powoli się kończy. Warto zatem podsumować ten czas, również pod kątem wymienianych walut. Polacy, jak co roku, najchętniej podróżowali po Europie. Które kierunki podróży i jakie waluty były najpopularniejsze?

Polacy kupują waluty ostrożnie i z rozwagą. Analitycy zauważyli, że w drugiej połowie czerwca wzrosła liczba obserwujących kursy. Jednak dopiero z początkiem lipca liczba transakcji zdecydowanie zaczęła piąć się w górę. Czekanie do ostatniej chwili z wymianą wynika zapewne z chęci skorzystania z najlepszego przedurlopowego przelicznika. Rekordową liczbę transakcji w te wakacje zanotowano 3 lipca, a 21 lipca wymieniono sumarycznie najwięcej pieniędzy. Lipiec to zatem zdecydowanie ulubiony miesiąc zagranicznych wojaży polskich turystów.

Użytkownicy poznańskich serwisów wymienili średnio 6305 złotych. Jednak wakacyjny rekordzista z województwa mazowieckiego kupił walutę aż za ponad 55 tysięcy złotych. Mazowsze to również region, z którego pochodzi najwięcej aktywnych użytkowników serwisów – aż 19% operacji wykonali mieszkańcy stołecznego województwa.

Currency One- średnia wysokość transakcji

Tego lata aż o 15% wzrosła liczba osób zainteresowanych wymianą online w porównaniu z wakacjami 2016. Z czego wynika rosnąca popularność wymiany walut w Internecie? Jak tłumaczy ekspert walutowy Krzysztof Pawlak, powodem są silna pozycja złotówki i atrakcyjniejszy kurs w Internecie.
Mocna krajowa waluta powoduje, że wakacje za granicą stają się relatywnie tańsze. Cena zakupu euro była niższa o kilka groszy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, a to sprawiło że kraje strefy euro – szczególnie Hiszpania i Grecja - stały się atrakcyjnym kierunkiem wyjazdów dla Polaków – ocenia Krzysztof Pawlak.

 Z ww. powodów internetowo najchętniej kupowaną walutą na cele wakacyjne było euro – aż  58% transakcji dotyczyło wymiany PLN na EUR. Drugą popularną walutą kupowaną na wakacje są dolary amerykańskie. Kupiło je 14% klientów ww. poznańskich kantorów online. Najrzadziej Polacy kupowali dolary australijskie, dolary singapurskie, kuny chorwackie i ruble, nieco częściej wybierano korony – czeską, szwedzką, norweską i duńską.

Aż o 23% – w porównaniu z latem 2016 – wzrosła liczba obcokrajowców, korzystających podczas wakacji z polskich internetowych kantorów wymiany walut. – Świat w Internecie bardzo się skurczył, nie ma w zasadzie granic, dziś każdy szuka najlepszych ofert, zwłaszcza, że czas transakcji jest bardzo krótki – mówi Krzysztof Pawlak. Jest jeszcze jeden trend charakterystyczny dla naszych czasów –
już co piąty użytkownik korzysta przy wakacyjnej wymianie walut z urządzeń mobilnych.

Currency One - użytkownicy

Interesująco wyglądają również statystyki danych demograficznych użytkowników serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat. 70% klientów tych platform to mężczyźni, średnio w wieku 41 lat. Największą grupę korzystających z wymiany walut w Internecie stanowią osoby w wieku 30-40 lat.

Źródło: Currency One SA

INFORMACJE O MARCE

Currency One SA to operator serwisów Internetowyantor.pl oraz Walutomat. Spółka była wielokrotnie nagradzana za najlepsze i nowatorskie rozwiązania na rynku wymiany walut oraz cieszy się pozycją lidera w segmencie niebankowych podmiotów oferujących wymianę walut online. Z usług Currency One korzysta już ponad 450 tysięcy klientów, którzy w samym 2016 roku wymienili równowartość 14,5 miliarda złotych. Za pomocą serwisów Internetowyantor.pl oraz Walutomat klienci indywidualni i firmowi mogą wymieniać 21 walut oraz dokonywać przelewów złotowych i walutowych na rachunki własne i innych osób oraz firm do 24 krajów europejskich.

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.

Walutomat – założona w 2009 roku pierwsza w Polsce platforma społecznej wymiany walut. Użytkownicy serwisu mogą indywidualnie ustalać kursy walut i bezpośrednio wymieniać je z innymi klientami, unikając tym samym niekorzystnych kursów narzuconych przez banki. W serwisie zarejestrowało się prawie 200 tysięcy użytkowników.