I Ogólnopolskie Badanie Rynku Walut 2017 - wyniki

I Ogólnopolskie Badanie Rynku Walut 2017 - wyniki

Serwisy internetowej wymiany walut zyskały w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat ogromną popularność, nie tylko dlatego, że są dostępne całą dobę i można z nich wygodnie korzystać przez Internet, ale przede wszystkim dlatego, że ich oferta w stosunku do bankowej jest naprawdę atrakcyjna. Oferują wymianę walut po korzystnych kursach, często nie obciążając swojego Klienta żadnymi prowizjami, czy opłatami bankowymi za przelewy. Rozwój rynku internetowej wymiany walut ograniczył monopol banków na usługę negocjowania wysokości kursów i wymianę walut internetowo oraz zmusił banki, do obniżenia spread’ów i innych opłat związanych z wymianą walut.


Pod koniec lutego br. ergokantor.pl przy udziale Partnerów Badania, przeprowadził
I Ogólnopolskie Badanie Rynku Walut 2017’. W Badaniu wzięli udział Klienci ergokantor.pl, Internauci zainteresowani rynkiem finansowym i walutowym, którym udostępniono link do Badania na stronie Organizatora, Partnerów Badania oraz osoby korzystające z portali o tematyce finansowej i użytkownicy portali społecznościowych. Badanie trwało miesiąc i zebrano blisko 1,5tys ankiet.

Osoby, które brały udział w Badaniu, odpowiadały na 12 krótkich pytań dotyczących tematyki wymiany walut w Polsce.

Nie jest niespodzianką, że Polacy wymieniają walutę: 55% Polaków odpowiedziało, iż systematycznie wymienia (jakąkolwiek) walutę, 24% ankietowanych wymienia kilka razy w miesiącu, a 12% wymienia walutę sporadycznie. Co ciekawe, tylko 2% osób wskazało, że wymieniają walutę raz na rok.

Częstotliwość wymiany walut

Obecnie w Polsce można wymienić walutę na wiele sposobów: 71% ankietowanych wskazało, iż najczęściej wymieniają w kantorze internetowym nienależącym do banku/ internetowym serwisie wymiany walut, 14% badanych wskazało na kantor stacjonarny, a 12% na kantor internetowy należący do banku/grupy bankowej, 3% wymienia w banku, w którym prowadzi rachunek bankowy.

Miejsce wymiany walut

Respondenci preferują prosty i przejrzysty sposób rozliczania transakcji wymiany waluty: 100% ankietowanych chce, aby prowizja od kwoty transakcji była rozliczana w spreadzie. Dzięki temu Klienci otrzymują jednoznaczną informację, po jakiej cenie wymienili jednostkę danej waluty.

Sposób rozliczenia wymiany walut

Polacy najczęściej wymieniają euro i franki szwajcarskie. Takie waluty wskazało odpowiednio 32% i 54% ankietowanych.

Najczęściej wymieniane waluty

Polacy biorący udział w Badaniu, najczęściej dokonują wymiany walut z powodu: zapłaty raty kredytu hipotetycznego (63%). Inne powody do wymiany walut to: urlop (13%), prowadzenie działalności import / eksport (8%) czy zakupy przez Internet (7%).

Powody wymiany walut

Zebraliśmy także opinie respondentów o ergokantor.pl: aż 30% z Nich odpowiedziało, iż ergokantor.pl kojarzy się z korzystnymi kursami walut, szybkimi przelewami zwrotnymi (19%), sprawną obsługą (20%) i brakiem ukrytych kosztów (18%).

Kim są nasi ankietowani?

W zdecydowanej przewadze to Panowie (75%), w wieku 37-47 lat (48%), 31% ankietowanych osób mieszka w mieście powyżej 500 001 mieszkańców.

Klienci kantorów internetowych

Wykresy zawierające wszystkie dane z I Ogólnopolskiego Badania Rynku Walut 2017’ można zobaczyć tutaj: https://ergokantor.pl/i-ogolnopolskie-badanie-rynku-walut-2017---raport.html

Źródło: ergokantor.pl

INFORMACJE O MARCE

ergokantor.pl to internetowy serwis wymiany walut dla osób indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Kursy walut na ergokantor.pl są aktualizowane co 15 sekund, opierają się na rzeczywistych notowaniach z rynku Forex, co gwarantuje korzystne kursy walut i rzeczywiste oszczędności i zyski dla Klienta. Spółka Goldem Sp. z o.o. – właściciel ergokantor.pl, dysponuje kapitałem w wysokości 1 mln złotych, co jest jednym z najwyższych w branży niebankowych podmiotów wymiany walut online.