Smart kontrakty mogą zastąpić tradycyjne umowy prawne

Smart kontrakty mogą zastąpić tradycyjne umowy prawne

mart kontrakty są formą umowy cyfrowej, której rolą jest ustanawianie praw i obowiązków stron wynikających z przeniesienia czy też zbycia dóbr lub praw majątkowych (np. własności). Dziś umowy są przygotowywane na papierze lub w formie elektronicznej. Te pierwsze są trudne do przechowywania i weryfikacji, a te drugie wymagają od użytkownika dużej kompetencji. Przyszłość to umowy inteligentne, czyli porozumienia oparte na zasadach prawa cyfrowego zapisane w formie kodu źródłowego, które można łatwo sprawdzić i dostosować do potrzeb uczestników transakcji.


Przyszłość będzie kształtowana przez smart kontrakty

Przez ostatnie kilkanaście lat technologia cyfrowa pomogła wprowadzić do naszego życia nowe sposoby komunikowania się, zakupów i zawierania umów. Przyczyniła się do wielu innowacji, które są dziś tak powszechne, że nie możemy sobie ich bez nich wyobrazić.

W miarę jak te nowe technologie stają się coraz bardziej zintegrowane z naszym środowiskiem, wydaje się naturalne, aby również na ich podstawie tworzono nowe formy umów i kontraktów. Nie jest to jednak proces łatwy. Smart kontrakty zastąpią tradycyjne umowy prawne jednak należy przy tym zachować szczególną ostrożność. 

Zdarzyło Ci się otrzymać spóźnioną płatność? Ścigałeś kontrahenta za fakturę? Ile razy czekałeś na swoją miesięczną wypłatę zdając sobie na końcu sprawę, że to nie pierwszy raz?

Można odnieść się do tych problemów jako pracownik, inwestor lub klient. Jednak bez względu na to, którą stronę to spotyka, spowodowane jest zawsze podstawową tradycyjną umową. 

Smart kontrakty automatycznie egzekwują warunki umów prawnych

Dzięki temu każda ze stron zostaje odciążona od zapamiętywania terminów i samej umowy, co zapewnia określoną i uproszczoną terminowość realizacji. 

Smart kontrakty nie sprawiają tylko, że sama umowa jest mądrzejsza, ale również wszyscy zaangażowani w projekt również pracują mądrzej. Brak konieczności zarządzania i dotrzymywania warunków spowoduje, że ludzie mogą koncentrować się na swoich rzeczywistych miejscach pracy, tworząc bardziej produktywną i wydajną siłę roboczą. Klienci, dostawcy, pracownicy oraz inne strony nie muszą starać się o odszkodowanie, otrzymując listę płac. Można zaufać inteligentnemu kontraktowi, który zawsze pozostanie bezstronny i nie będzie zważał na interesy drugiej strony. 

Prawo nie nadąża za innowacją blockchain

Inwestorzy, traderzy oraz przedstawiciele środowiska biznesowego zauważają poważny problem w zastosowaniu inteligentnych kontraktów na polskim, rodzimym rynku. Czemu się tak dzieje? Poważną zaporę stanowi brak regulacji prawnych, które umożliwiałyby swobodne korzystanie ze smart kontraktów wprowadzając innowacje w codziennym życiu gospodarczym. Możliwe, że decydenci nie są w stanie dostrzec potencjału, jaki niosą za sobą inteligentne kontrakty. 

Nie trudno zauważyć, że coraz większe grono inwestorów oraz polskie środowisko kryptowalut czeka na zdecydowane działania rządu w kwestii wprowadzenia możliwości sieci blockchain do świata biznesu. Brak podejmowania odważnych decyzji jest nie tylko oznaką słabości ale powoduje również, że nasz kraj będzie w pewnym momencie znacznie odstawał od reszty świata na tej płaszczyźnie. Przełoży się to na szukaniu rozwiązań za granicą naszego kraju i będzie to jedyna możliwość zakupu. 

Artykuł powstał przy współpracy z Blockchain Ventures Hub