Let’s get ready to rumble!

Rynek u progu intensywnego tygodnia. Odczyty makro, wystąpienia M. Draghi’ego oraz przedstawicieli Fed, a w niedzielę referendum we Włoszech. Ograniczone perspektywy dla umocnienia złotego.


Michał Sikora

Świat.

Po przedłużonym weekendzie za Oceanem i chwili odpoczynku rynek czeka bardzo intensywny tydzień. Ostatnie sesje przyniosły niewielkie zmiany notowań i głównie były one związane z lekką wyprzedażą dolara. Najbliższe dni mogą jednak przynieść znaczący wzrost zmienności. Po pierwsze za sprawą Włoch.

W niedzielę, 4. grudnia odbędzie się referendum w sprawie zmian konstytucyjnych i ograniczenia roli senatu. Miałoby to przeciwdziałać paraliżowi politycznemu często spowodowanemu wzajemnym blokowaniem ustaw przez obie izby parlamentu. Media donoszą, iż odrzucenie tych zmian będzie skutkowało spadkiem zaufania do włoskiej gospodarki i problemami finansowymi związanymi m.in. z kondycją tamtejszych banków. Przedreferendalne sondaże wskazują natomiast, iż Włosi są raczej przeciwko temu projektowi.

Bieżący tydzień przyniesie również aż 3 wystąpienia prezesa EBC, Mario Draghi’ego, a także odczyty PKB dla szeregu państw Eurostrefy. Ponadto, powoli zbliża się również posiedzenie banku centralnego zaplanowane na 8. grudnia, podczas którego mogą zapaść decyzje co do dalszego kierunku polityki luzowania ilościowego. Wreszcie, intensywny tydzień będzie miał miejsce również za Oceanem, gdzie zostaną opublikowane ostatnie istotne dane przed ostatnim w tym roku posiedzeniem FOMC, które odbędzie się w dniach 13-14. grudnia. W środę opublikowany zostanie preferowany przez Fed miernik inflacji, czyli deflator PCE, a w piątek – raport z rynku pracy ze zmianą zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (tzw. payrolls’y) na czele.

Ostatnia prosta przed spotkaniem decyzyjnym w sprawie stopy procentowej obfitować będzie również w wystąpienia rozmaitych przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Do tego wszystkiego, w tle cały czas rozgrywają się negocjacje w sprawie zamrożenia produkcji ropy przez grupę OPEC. Rosnące co pewien czas nadzieje na osiągnięcie porozumienia, jednak się nie spełniają, co zapewne cieszy wszystkich kierowców.

Polska.

Złoty w ostatnich dniach próbował odrobić nieco straty poniesione po wyborze D. Trump’a na nowego prezydenta USA. Wobec wszystkich nadchodzących wydarzeń przestrzeń do umocnienia wydaje się być na razie mocno ograniczona. Dodatkowo, OECD oraz bank JP Morgan obniżyły w ostatnich dniach prognozy PKB dla Polski na 2016r. Impuls do wzrostu wartości złotego może zatem nadejść jedynie z zewnątrz. Czy są jakiekolwiek szanse, by FOMC zaskoczył wszystkich i nie podniósł stóp procentowych?

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 4,1092 / 4,1392
EUR/PLN – 4,4071 / 4,4371
USD/PLN – 4,1616 / 4,1926
GBP/PLN – 5,1564 / 5,2016
EUR/USD – 1,0547 / 1,0625

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

28. listopada:
15:00 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, Mario Draghi’ego
17:00 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, Mario Draghi’ego

29. listopada:
7:30 Francja PKB
14:00 Niemcy Inflacja
14:30 USA PKB
14:30 USA PCE
16:00 USA Indeks zaufania konsumentów

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl