Czy dolar przeszarżował?

Rynek odpoczywa pod nieobecność kapitału z USA. Oprócz grudniowej podwyżki stóp procentowych, inwestorzy oczekują kolejnych 2-3 zmian kosztu kapitału w 2017r. RPP rozważać będzie cięcie stóp procentowych, jeśli spowolnienie się utrzyma.


Michał Sikora

Czy dolar przeszarżował?

Po ostatnich zawirowaniach na rynku walutowym i rajdzie dolara, rynek przeżywa chwile wytchnienia. Pretekstem do odpoczynku stało się wczorajsze Święto Dziękczynienia w USA oraz skrócona dziś sesja za Oceanem. Mniejsza płynność nie stała się jak do tej pory powodem do dokonania większych ruchów przez spekulantów jak miało to chociażby miejsce w przypadku ostatniego dnia wolnego w Polsce. Koniec tygodnia przynosi niewielką realizację zysków z długich pozycji w dolarze, jednak amerykańska waluta pozostaje i pozostanie silna.

Grudniowa podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną jest w zasadzie przesądzona, a oczekuje się również kolejnych 2-3 zmian oprocentowania w przyszłym roku. Czy rzeczywiście tak się stanie? Prognozy Fed na 2016 rok wskazywały na 4 podwyżki stóp procentowych – póki co nie dokonano ani jednej. Obecnie niektórzy przedstawiciele tej instytucji mają zupełnie odmienne spojrzenie od rynku i mówią, iż jedna podwyżka może być wystarczająca na przestrzeni następnych nawet 2-3 lat. Tempo aprecjacji dolara po wyborze D. Trump’a na nowego prezydenta USA, bazujące na jego przedwyborczych obietnicach, jest niezwykłe i prawdopodobnie nie do utrzymania. Nie wiadomo, czy w i jakiej formie zmaterializują się postulaty z kampanii.

Eurodolar zapewne będzie zmierzał do równowagi, jednak EBC z Mario Draghi’m na czele nie zdecydował jeszcze o przedłużeniu wygasającego w marcu przyszłego roku programu skupu aktywów. Ewentualne jego wygaszanie zmniejszałoby rozbieżność w politykach pieniężnych USA oraz Unii Europejskiej na korzyść wspólnej waluty.

Polska polityka pieniężna.

Rada Polityki Pieniężnej podtrzymuje opinię, iż najbardziej prawdopodobne jest utrzymanie stóp procentowych na niezmienionych poziomach w kolejnych kwartałach. Z opublikowanego protokołu z ostatniego posiedzenia wynika też, że część przedstawicieli będzie jednak rozważać obniżkę stóp, jeśli spowolnienie wzrostu gospodarczego utrzyma się.

Niedawne odczyty PKB, sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej potwierdziły zastój w III kwartale, zatem z niecierpliwością rynek będzie teraz wyczekiwał na dane za kolejne okresy.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:25):

CHF/PLN – 4,1108 / 4,1408
EUR/PLN – 4,4031 / 4,4331
USD/PLN – 4,1546 / 4,1856
GBP/PLN – 5,1646 / 5,2098
EUR/USD – 1,0556 / 1,0634

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

25. listopada:
15:45 USA Indeks PMI usług

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl