Rynek już zdecydował?


Michał Sikora

Dolar utrzymuje zyski, które zdobył względem głównych walut podczas piątkowej sesji. Dzięki rosnącym oczekiwaniom co do podwyżki stóp procentowych w USA przed końcem roku, notowania eurodolara zakończyły miniony tydzień 1,9% niżej, spadając do najniższego poziomu od 2 miesięcy.

Amerykańska waluta zaliczyła największe tygodniowe umocnienie od ponad roku. Inwestorzy skupili się na w większości jastrzębich wypowiedziach przedstawicieli Fed oraz dobrych odczytach o sprzedaży detalicznej i inflacji producenckiej, nie zwracając uwagi na słabe dane o nastrojach konsumentów. Indeks Uniwersytetu Michigan osiągnął najniższą wartość od 13 miesięcy, jednak rynek uznał, że fundamentalnie nie zmienia on obrazu sytuacji. Z bardzo odważnej ostatnio retoryki rozmaitych przedstawicieli Rezerwy Federalnej wyłamała się nieco Janet Yellen.

W piątkowym wystąpieniu wypowiadała się dość ostrożnie, sugerując, że polityka Fed musi być akumulacyjna, aby zwalczać szkody powstałe w wyniku kryzysu finansowego. Analitycy jednak odczytali jej słowa raczej jako wytłumaczenie i usprawiedliwienie dotychczasowego zachowawczego podejścia aniżeli wskazówkę odnośnie ruchów komitetu FOMC w najbliższej przyszłości. To pokazuje również, że rynek jest już mocno nakierowany na zmianę stóp procentowych i nawet słabsze odczyty nie powodują zmiany nastrojów. Wydaje się, że tylko niespodziewany zwrot w wyścigu o fotel prezydenta USA mógłby spowodować obecnie spadek optymizmu.

Oczekiwania grudniowej podwyżki stóp procentowych są zatem nadal wysokie i utrzymują się w granicy 70%. Ciekawe, czy FOMC dopasuje się do wizji inwestorów czy kolejny raz pójdzie swoją drogą, nie dbając o ratowanie resztek wiarygodności (z prognozowanych przez Fed 4 podwyżek w tym roku nie dokonano jeszcze ani jednej)?

Powszechne przekonanie rynku o nadchodzącym wzroście kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych niekorzystnie wpływa na notowania złotego. Polska waluta słabnie z każdym dniem i jest w tej chwili najtańsza od ponad 2 tygodni w relacji do franka szwajcarskiego. Spadła także do miesięcznych minimów względem euro. Dolar natomiast jest najdroższy od końca lipca i nawet słaby funt próbuje wyprowadzić korektę w rejon 4,90. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:30):

CHF/PLN – 3,9684 / 3,9974
EUR/PLN – 4,3093 / 4,3383
USD/PLN – 3,9192 / 3,9483
GBP/PLN – 4,7599 / 4,8037
EUR/USD – 1,0956 / 1,1036

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

17. października:
14:30 USA Indeks produkcyjny Empire State
15:15 USA Produkcja przemysłowa
19:35 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, Mario Draghi’ego, we Frankfurcie

18. października:
10:30 Wielka Brytania Inflacja
14:00 Polska Przeciętne wynagrodzenie
14:30 USA Inflacja

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl