Premier Wielkiej Brytanii mięknie.


Michał Sikora

Funt brytyjski mocno odbija się w środę po informacjach, iż Wielka Brytania może zrealizować łagodniejszy scenariusz wyjścia z Unii Europejskiej. Funt zyskuje 1,3% względem dolara i 1,8% w relacji do złotego. W międzyczasie, eurodolar osłabił się do najniższych poziomów od końca lipca na skutek zwiększającej się w wiary w grudniową podwyżkę stóp procentowych przez Fed.

Jeszcze wczoraj funt dalej tracił grunt pod nogami, pewnym krokiem zmierzając do poziomów wyznaczonych przez dramatyczny spadek notowań w ubiegły piątek. Szacuje się, że wariant „twardego Brexitu” przyniósłby zmniejszenie przychodów podatkowych o 66 mld funtów rocznie. A opuszczenie wspólnego rynku Unii Europejskiej i powrót pod egidę Światowej Organizacji Handlu skutkowałoby spadkiem brytyjskiego PKB o 9,5%. Szterling jest obecnie notowany niżej niż po kryzysie związanym z upadkiem Lehman Brothers, jak również 10% poniżej poziomów z 1992r. po opuszczeniu europejskiego mechanizmu kursów walutowych (ERM).

To spowodowało, że rynek z wielkim entuzjazmem przyjął doniesienia o możliwości zablokowania skrajnego scenariusza, za którym obstaje Theresa May. Premier Wielkiej Brytanii zgodziła się, by parlament przedyskutował jej strategię i choć głosowanie nie będzie wiążące, był to wystarczający impuls do wzrostów. Ta, ogólnie rzecz ujmując, pozytywna wiadomość z pewnością wywołała u wielu inwestorów strach i nowe powody do obaw, które przymusiły ich do nerwowego zamykania krótkich pozycji na brytyjskiej walucie, dodatkowo potęgując ruch na północ.

Najsilniejszą walutą pozostaje amerykański dolar, którego indeksy wyznaczają nowe maksima. Dzieje się tak dzięki, rosnącym szansom na grudniową podwyżkę stóp procentowych, które obecnie wyceniane są przez rynek instrumentów pochodnych na 68%. Ciekawe jednak, czy podobne przekonania panują w ramach samego komitetu FOMC. Częściową odpowiedź na to pytanie poznamy po dzisiejszej publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia. Mimo wszystko to grudnia jeszcze daleka droga i w międzyczasie nastąpią odczyty szeregu istotnych danych, w tym m.in. dwukrotnie kluczowego raportu o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP). 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:15):

CHF/PLN – 3,9372 / 3,9672
EUR/PLN – 4,2780 / 4,3080
USD/PLN – 3,8810 / 3,9110
GBP/PLN – 4,7592 / 4,8030
EUR/USD – 1,0988 / 1,1067

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

12. października:
14:00 Polska Inflacja bazowa
20:00 USA Protokół z posiedzenia FOMC

13. października:
8:00 Niemcy Inflacja
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni
17:00 USA Zapasy ropy Crude

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl