Znamy nową “ostateczną” datę Brexitu.

Unia Europejska podjęła decyzję co do kolejnej daty Brexitu. Będzie to 31 października. Izrael ma nowego-starego premiera. Zapiski z posiedzeń FED właściwie odrzucają podwyżki stóp w tym roku.


Maciej Przygórzewski

Nowa data Brexitu

Wczoraj Unia Europejska wyraziła zgodę na przesunięcie daty Brexitu na 31 października. Jest to oczywiście elastyczna formuła i jeżeli Brytyjczycy porozumieją się wcześniej mogą skrócić ten termin. Brytyjczycy bardzo chcieli możliwie krótki termin by premier znów mogła wywierać presję na Izbę. Z kolei większość państw unijnych wolała dłuższy termin jak bardziej realny. Nie brakuje głosów, że obecny kompromis daje nadzieję, na przeprowadzenie ponownego referendum. Obecnie większość mają jego przeciwnicy. Pytanie pozostaje otwarte co by się stało gdyby w ponownym referendum przegrali zwolennicy brexitu. Rynki przyjęły to porozumienie dosyć chłodno. Funt osłabił się o około 1,5 grosza od wczorajszych szczytów.

Netanjahu ponownie premierem

Wybory w Izraelu zakończyły się zwycięstwem koalicji, której liderem jest obecny premier Benjamin Netanjahu. Na razie są to wyniki z 97% okręgów, ale przy tych wartościach jest bardzo mało prawdopodobne, by wynikł uległ zmianie. Inwestorzy z niepokojem patrzą na niewyjaśnione zarzuty  korupcyjne premiera oraz jego skręcanie na prawo sceny politycznej. Oba te elementy spowodowały, że od wyborów izraelska szekla jest w delikatnym odwrocie.

Znamy politykę FED na najbliższe miesiące

Wczoraj opublikowano protokół z posiedzenia Rezerwy Federalnej. Wynika z niego, że w najbliższych miesiącach nie należy się spodziewać podwyżek stóp procentowych. Powodem są zagrożenia dla wzrostu gospodarczego. Globalne spowolnienie, o którym coraz częściej się mówi, może skłonić wręcz FED do obniżki stóp. Nie brakuje też głosów o nadmiernym zadłużeniu gospodarki. Tutaj z kolei sytuację może trochę uzdrowić podwyżka stóp procentowych, która uczyni wysokie lewarowanie się kredytem mniej opłacalne. Rynki potraktowały te doniesienia w miarę neutralnie. Były to w sumie potwierdzenia poglądów, o których już jakiś czas się mówiło.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.