Budżet Włoch. Nibysankcje na Iran.

Komisja Europejska znów podnosi temat nadmiernego deficytu w budżecie Włoch. Osiem państw otrzymało zwolnienie z sankcji na Iran, czyniąc je niemal fikcją. Australia utrzymała stopy procentowe.


Maciej Przygórzewski

Włoski problem c.d.

Budżet Włoch na 2019 rok to jeden z gorętszych tematów w Unii Europejskiej. Wiele osób w polskich mediach sugeruje jakoby zajmowano się tam tylko Polską, jednakże z gospodarczego punktu widzenia jesteśmy co najwyżej mętnym tłem dla działań Rzymu. Komisja Europejska ponownie wezwała rząd włoski do rozmów o budżecie. Minister Finansów poinformował jednak, że nie jest gotów do kompromisów. Ma na niego co prawda jeszcze tydzień, ale wielu analityków przewiduje kolejne spięcie na linii Włochy-Komisja Europejska. W kuluarach mówi się o możliwej karze do 0,2% PKB, ale przygniatanie kraju karą 0,2% pkb, bo ma za duży deficyt brzmi absurdalnie.

Irańskie sankcje z wykluczeniami

Okazuje się, że ropy z Iranu jest naprawdę ważna dla równowagi na rynkach. To właśnie dlatego osiem państw dostało pozwolenie na import przez kolejne 6 miesięcy. Z naszej części świata są to Włochy, Grecja oraz Turcja. Oprócz tego mogą to w dalszym ciągu czynić Indie, Chiny, Japonia, Korea Południowa i Tajwan. Tak duża lista wyłączeń z jednej strony mocno osłabia sensowność samych sankcji. Z drugiej z kolei państwa te potrzebują dodatkowego czasu, by zmienić łańcuch dostaw tego surowca. Reakcja rynków była prosta do przewidzenia. Skoro ropy na rynku będzie więcej powinna być ona tańsza. Nie może zatem dziwić, że po informacji cena baryłki spadła o około 1%.

Australii nie zmienia stóp procentowych

Królewski Bank Australii utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzja ta nie zaskoczyła inwestorów, jednakże od samego ogłoszenia dolar australijski szedł lekko w górę. Są co prawda głosy, że w zbliżających się kwartałach Australia będzie podnosić stopy procentowe. Z drugiej strony ryzyko spowolnienia gospodarczego u bardzo ważnego partnera handlowego jakim są Chiny powoduje, że wielu specjalistów spodziewało się utrzymania stóp procentowych i nie gonienia za kosztem kredytu w USA. Skoro po decyzji dolar się umacniał to znaczy, że byli inwestorzy, którzy zainwestowali pod obniżkę stóp.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na decyzję Banku Rumunii w sprawie stóp procentowych, ruch ten jednak powinien mieć wpływ głównie na rumuńską leje.

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.