Koniec wojny czy kiełbasa przedwyborcza?

Trump zapowiedział podpisanie porozumienia handlowego z Chinami. Czy to tylko kiełbasa przedwyborcza przed jutrzejszym starciem o miejsca w Kongresie? Słaby wynik indeksu ISM dla przemysłu stawia pod znakiem zapytania tempo podwyżek stóp procentowych Fed. W środę posiedzenie RPP. Pojawiły się spekulacje, iż T. May ma już zapewnioną umowę ws. Brexitu.


Michał Sikora

Nadzieje na zakończenie wojny handlowej rozkręciły nieco apetyt na ryzyko z końcem ubiegłego tygodnia. Pozostaje pytanie, na ile zapowiedź możliwego podpisania porozumienia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami ma oparcie w faktach i czy nie jest jedynie zagrywką pod publiczkę przed jutrzejszymi wyborami do Kongresu.

Republikanie będą walczyć o utrzymanie większości, co w dużej mierze będzie stanowić o powodzeniu dalszych reform planowanych przez D. Trump’a. Kwestia ta jest obecnie dla rynków głównym czynnikiem ryzyka i raczej nie należy oczekiwać dalszej aprecjacji złotego i innych walut krajów rozwijających się do czasu opublikowania pierwszych wyników wyborów. Jeśli chodzi o dane makro z największej gospodarki świata, to w październiku utworzono zdecydowanie więcej miejsc pracy niż zakładał konsensus (250 tys. vs prognoza 190 tys.).

Stopa bezrobocia utrzymuje się na najniższym poziomie od blisko pół wieku, bez zmian pozostaje również dynamika wynagrodzeń. Niestety, czwartkowy odczyt indeksu ISM dla przemysłu osiągnął najgorszy wynik od kwietnia (dziś jeszcze publikacja wskaźnika usługowego). W związku z tym, Rezerwa Federalna, która w czwartek odbędzie swoje posiedzenie, najprawdopodobniej w grudniu podniesie po raz czwarty w tym roku stopy procentowe pomimo ostrej krytyki ze strony D. Trump’a, jednak tempo zaciskania pasa w kolejnych latach pozostaje niewiadomą.

Tymczasem aktywność krajowego przemysłu mierzona indeksem PMI lekko przekroczyła prognozy, jednak wynik 50,4 pkt. sprawia, że groźba zejścia poniżej bariery 50 pkt. w kolejnych okresach pozostaje realna. W środę RPP kolejny raz podejmie decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, natomiast nowa projekcja NBP zostanie opublikowana 13. listopada. Słabe dane i gołębia retoryka prezesa Glapińskiego mogą spowodować powrót niedźwiedziego sentymentu na złotym. O kierunku handlu w większym stopniu decydować będą jednak nastroje na szerokim rynku, w szczególności reakcja na wyniki wyborów do Kongresu. Z innych wydarzeń warto wspomnieć o doniesieniach, jakoby T. May miała już w kieszeni umowę z Brukselą. Według raportu premier Wielkiej Brytanii ma być także w trakcie wypracowywania porozumienia o wolnym handlu z UE.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:10):

CHF/PLN – 3,7614 / 3,7933
EUR/PLN – 4,2899 / 4,3208
USD/PLN – 3,7716 / 3,8014
GBP/PLN – 4,8994 / 4,9485
EUR/USD – 1,1324 / 1,1420

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

5. listopada:
16:00 USA Raport ISM dla usług

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl