Czesi mocno zaciskają pasa.

Nadzieje na amerykańsko-chińskie porozumienie zwiększają apetyt na ryzyko. Indeks PMI przemysłu Polski wypadł powyżej oczekiwań i bariery 50 pkt. Dzisiejsze payrolls’y potwierdziły środowy znakomity wynik raportu ADP. Umowa ws. Brexitu ma być gotowa 21. listopada. Bank Czech dokonał 4. z rzędu podwyżki stóp procentowych.


Michał Sikora

Spekulacje o rosnących szansach na przełamanie impasu w rozmowach handlowych między USA i Chinami i wypracowanie nowej umowy doprowadziły wczoraj do odreagowania notowań aktywów krajów rozwijających się. Pomimo nieobecności krajowych inwestorów, złoty wyraźnie umocnił się względem euro oraz dolara, spadły także notowania franka szwajcarskiego. Dziś jednak ruch ten został zahamowany i od rana polska waluta ponownie była przeceniana.

Nie pomógł również skądinąd pozytywny odczyt październikowego indeksu PMI przemysłu dla Polski, który wypadł minimalnie powyżej oczekiwań, osiągając wynik 50,4 pkt. wobec spodziewanych 50,1 pkt. Co istotniejsze, nie zmaterializowała się groźba zejścia poniżej granicy 50 pkt., oddzielającej rozwój od recesji. Być może inwestorzy przeczuwali, iż opublikowany później raport z amerykańskiego rynku pracy potwierdzi środowe znakomite dane ADP o zmianie zatrudnienia, co faktycznie się stało.

W minionym miesiącu w sektorze pozarolniczym utworzono 250 tys. nowych miejsc pracy, co zdecydowanie przekroczyło rynkowy konsensus zakładający wynik na poziomie 190 tys. Zgodnie z przewidywaniami ukształtowały się stopa bezrobocia (3,7%), która pozostaje najniższa od blisko 50 lat oraz dynamika wynagrodzeń (3,1%). Pomimo ostrej krytyki polityki Fed ze strony D. Trump’a, raport zdaje się potwierdzać słuszność grudniowej podwyżce stóp procentowych.

Tymczasem optymistyczne wiadomości dotarły również z frontu negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Brytyjski minister ds. Brexitu poinformował, iż spodziewa się osiągnięcia porozumienia z Brukselą do 21. Listopada. Dotychczas rynek nie liczył na finalizację umowy przed końcem roku. Wczoraj natomiast Bank Anglii jednomyślnie zdecydował o utrzymaniu bez zmian dotychczasowych parametrów polityki monetarnej. Dla odmiany, lokalnie warto wspomnieć o Narodowym Banku Czech, który w czwartek po raz czwarty z rzędu podniósł główną stopę procentową o 25 pb. Obecnie wynosi ona 1,75% i jest najwyższa od 9 lat, a ekonomiści są zdania, iż do końca cyklu jeszcze daleka droga.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:30):

CHF/PLN – 3,7653 / 3,7973
EUR/PLN – 4,2926 / 4,3236
USD/PLN – 3,7612 / 3,7911
GBP/PLN – 4,8790 / 4,9282
EUR/USD – 1,1363 / 1,1459

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl