Złoty nie wytrzymuje presji.

Złoty pozostaje pod presją strony podażowej. Era A. Merkel powoli dobiega końca. Inflacja w Niemczech najwyższa od 10 lat. Eurostrefa rozwija się najwolniej od prawie 3 lat. Optymistyczne słowa D. Trump’a nt. umowy handlowej z Chinami. Świetny wynik raportu ADP pozytywnie nastraja inwestorów przed piątkowymi payrolls’ami.


Michał Sikora

Sytuacja na rynku walutowym nie ulega większej zmianie i złoty pozostaje pod presją strony podażowej, grożącej pogłębieniem przeceny. Szereg czynników niepewności na rynku (Brexit, Włochy, kwestie handlowe, odejście A. Merkel) utrzymuje awersję do ryzykownych inwestycji na podwyższonych poziomach, skutecznie pomniejszając atrakcyjność walut krajów wschodzących na rzecz bezpiecznych przystani. Dodatkowo, Unia Europejska odnotowuje szereg kolejnych kiepskich wiadomości, które w połączeniu z pozytywnymi wiadomościami ze Stanów Zjednoczonych zachęcają do transferu kapitału za Ocean.

W III kw. gospodarka Eurostrefy rozwijała się w najwolniejszym tempie od blisko 3 lat i wolniej niż tego oczekiwano (1,7% vs prognoza 1,8%). Szczególne obawy budzi kondycja niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, którego produkcja w sierpniu i wrześniu spadła o 25% r/r. Problemy związane z niedostosowaniem producentów do norm środowiskowych mają być jednak przejściowe. Fatalny wynik w październiku u naszych zachodnich sąsiadów zanotowała również sprzedaż detaliczna, kurcząc się o 2,6% r/r wobec spodziewanego wzrostu o 0,9%.

Sporo niepewności wywołało również oświadczenie A. Merkel o powolnym wycofywaniu się z życia politycznego. Kanclerz Niemiec zapowiedziała, iż nie będzie ubiegać się o reelekcję na zajmowanym stanowisku, ani o fotel  przewodniczącej partii CDU. Nie planuje także odgrywać żadnej roli w strukturach UE. Z pozytywnych doniesień z największej europejskiej gospodarki warto odnotować najwyższy od dekady odczyt inflacji, który może sprzyjać utrzymaniu relatywnie jastrzębiej retoryki przez EBC, hamując przez to przecenę eurodolara i w konsekwencji złotego.

Kłopoty UE i wspólnej waluty są wodą na młyn dolara, który otrzymał również wsparcie w optymistycznych słowach D. Trump’a nt. możliwości zawarcia wspaniałej umowy handlowej z Chinami. Ponadto, kurs amerykańskiej waluty wystrzelił dziś na północ w reakcji na publikację świetnego raportu ADP o zmianie zatrudnienia (227 tys. vs prognoza 189 tys.), który tradycyjnie wstępnie ustawia nastroje przed piątkowymi payrolls’ami.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:10):

CHF/PLN – 3,8017 / 3,8338
EUR/PLN – 4,3181 / 4,3491
USD/PLN – 3,8192 / 3,8492
GBP/PLN – 4,8655 / 4,9147
EUR/USD – 1,1256 / 1,1352

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl