Słabe dane, ale frank tanieje.

Frank najtańszy od sierpnia. Po słabszych danych z krajowego rynku pracy, negatywnie zaskoczyły również odczyty produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej. Włoski rząd przyjął projekt budżetu na 2019r., a Bruksela ma teraz tydzień na przeprowadzenie jego wstępnej oceny. Spekuluje się, iż T. May czeka głosowanie nad wotum zaufania, jeśli nie zrezygnuje ze strategii Brexitu z Chequers.


Michał Sikora

Notowania złotego nadal nie podlegają istotniejszym zmianom. Najciekawiej wygląda sytuacja na franku , którego kurs osunął się wczoraj do najniższych poziomów od 2 miesięcy. O dalsze spadki może być już ciężko. Rejon, w którym obecnie się znaleźliśmy może stanowić istotniejsze wsparcie dla szwajcarskiej waluty, gdyż na nim zatrzymała się również korekta sierpniowych wzrostów. Tak jak dobre wieści z krajowej gospodarki niespecjalnie pomagają ostatnio złotemu, tak negatywne doniesienia również nie wywołują większej reakcji rynku.

Po słabszych danych z rynku pracy (wynagrodzenia 6,7% vs prognoza 7,1%; zatrudnienie 3,2% vs prognoza 3,4%), mocniejsze niż oczekiwano wyhamowanie stało się także udziałem produkcji przemysłowej (2,% vs prognoza 4,3%) oraz budowlano-montażowej (16,4% vs prognoza 18%). Niezmienna pozostała natomiast dynamika cen producentów i wynosi 2,9%.

Tymczasem na szerokim rynku dolar umacnia się względem euro, co tradycyjnie przekłada się na przecenę złotego względem obu głównych światowych dewiz. Ruch ten został zapoczątkowany wczorajszym odczytem wrześniowej produkcji przemysłowej w USA, której dynamika minimalnie zaskoczyła na plus, osiągając wynik 0,3% względem prognozowanych 0,2%.

Wieczorem inwestorów czeka publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Fed. Warto zwrócić uwagę, czy znajdą się w nim jakieś odniesienia do niedawnej ostrej krytyki D. Trump’a skierowanej przeciwko polityce podwyżek stóp procentowych.
Przechodząc do wydarzeń w Europie, włoski rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok, zakładający wzrost deficytu do 2,4% PKB. Unia Europejska ma teraz tydzień na przeprowadzenie jego wstępnej oceny, a sytuację Brukseli komplikuje nieco fakt, iż popularność kolacji rządzącej na Półwyspie Apenińskim wzrosła w ostatnich tygodniach, więc może pozwolić sobie na większy luz w kontekście ewentualnej krytyki ze strony unijnych polityków.
Na koniec nie może również zabraknąć doniesień z Wielkiej Brytanii. Wczorajsze lepsze od prognoz dane o wzroście wynagrodzeń na Wyspach podbiły notowania funta. Natomiast dzisiejszy odczyt inflacji pokazał mocniejsze wyhamowanie dynamiki cen, co zmniejsza presję na podwyżkę stóp procentowych Banku Anglii. Pojawiły się także plotki, iż premier May być może będzie musiała się zmierzyć z głosowaniem o wotum zaufania, jeśli nie zrezygnuje z forsowania planu wyjścia z UE ustalonego w Chequers.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:00):

CHF/PLN – 3,7454 / 3,7773
EUR/PLN – 4,2757 / 4,3067
USD/PLN – 3,7097 / 3,7395
GBP/PLN – 4,8527 / 4,9018
EUR/USD – 1,1475 / 1,1571

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

17. października:
20:00 USA Protokół z posiedzenia FOMC

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl