Problemy odłóż na później.

MFW obciął prognozy globalnego wzrostu na lata 2018-2019. Polityka Fed ponownie stała się obiektem krytyki D. Trump’a. Umowa w sprawie Brexitu może być gotowa nawet w poniedziałek.


Michał Sikora

Na rynku walutowym zrobiło się spokojnie, a zmiany notowań są relatywnie kosmetyczne. Wczoraj dolar umacniał się w pierwszej części sesji po tym, jak Międzynarodowym Fundusz Walutowy obciął prognozy globalnego wzrostu o 0,2 p.p. na lata 2018-2019. Później jednak pomimo utrzymujących się obaw o włoski budżet i kolejnych doniesieniach, grożących wzrostem napięcia na linii Rzym – Bruksela, tendencja się odwróciła, złoty zaczął odrabiać straty i zakończył dzień nawet na solidnym plusie.

Szerokim echem, choć bez reakcji rynku, odbiła się kolejna krytyka poczynań Fed przez D. Trump’a. Prezydent Stanów Zjednoczonych raz jeszcze wyraził swoje niezadowolenie z podnoszenia stóp procentowych wobec braku w jego opinii występowania presji inflacyjnej. Jerome Powell i spółka pozostają jednak niewzruszeni tymi komentarzami i konsekwentnie realizują swój mandat do prowadzenia polityki pieniężnej niezależnej od upodobania Białego Domu. W tym kontekście i grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej istotny będzie jutrzejszy odczyt inflacji konsumenckiej we wrześniu. Dzisiejsze dane o dynamice cen producentów wypadły zgodnie z oczekiwaniami.

Od początku miesiąca dynamicznie rosną notowania funta w nadziei na pozytywny finał negocjacji w sprawie porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Spekuluje się, zarys umowy może być gotowy nawet w poniedziałek, a rozwiązanie głównego przedmiotu sporu, czyli tematu irlandzkiej granicy, zostanie odłożone na później i na razie cała Wielka Brytania miałaby pozostać w unii celnej z Brukselą.

Jednocześnie nie brakuje opinii, iż niektórzy europejscy politycy nadal mają nadzieję na obalenie rządu premier May i rozpisanie powtórnego referendum w sprawie Brexitu. Na razie funt mocno zyskuje, ale wyłącznie na fundamencie plotek i domysłów, co już wielokrotnie prowadziło do skokowych załamań ceny. Ostrożność w handlu funtem pozostaje zatem bardzo wskazana.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:05):

CHF/PLN – 3,7652 / 3,7972
EUR/PLN – 4,2949 / 4,3260
USD/PLN – 3,7348 / 3,7648
GBP/PLN – 4,9026 / 4,9519
EUR/USD – 1,1440 / 1,1536

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl