Brexit wraca na pierwsze strony. Słabsza produkcja w Polsce.

Zarówno Węgry, jak i Japonia pozostawiły stopy procentowe na niezmienionych poziomach. Czas na negocjacje Brexitowe powoli się kończy. Produkcja przemysłowa w Polsce spowalnia.


Maciej Przygórzewski

Banki centralne bez podwyżek stóp

Wczoraj poznaliśmy decyzję Banku Węgier a dzisiaj w nocy Banku Japonii. Obydwa utrzymały dotychczasowe stopy procentowe. Główna stopa wynosi zatem odpowiednio 0.9% i -0,1%. W przypadku Węgier warto zwrócić uwagę, że stopy procentowe w dalszym ciągu utrzymywane są na relatywnie niskim poziomie pomimo faktu, że inflacja osiągnęła już 3,4%. Z tego powodu coraz więcej analityków spodziewa się, że jednak Węgrzy podniosą stopy procentowe. Tym bardziej, że tamtejszy bank ma w zwyczaju nawet na tyle niewielkie zmiany jak 0,15%. Sytuacja w Japonii jest za to bardziej przewidywalna. Większość analityków nie spodziewa się podwyżek ani w tym ani w kolejnym roku.

Co z Brexitem?

Termin opuszczenia wspólnoty zbliża się wielkimi krokami. Skoro proces rozpoczęto 29 marca 2017 roku, to zakończyć się musi najpóźniej w ciągu dwóch lat. Oznacza to, że pozostało już niewiele ponad pół roku na dokończenie negocjacji. Unia Europejska jest w tym wypadku w zdecydowanie lepszej pozycji negocjacyjnej. Oczywiście po tej dacie nie nastąpi nagle twarde rozstanie, ale będziemy mieć okresy przejściowe obowiązywania niektórych mechanizmów. Obecnie głównym problemem jest nowo tworząca się granica Unii Europejskiej w Irlandii. Warto zwrócić uwagę, że kwestia dotyczy nie tylko granicy lądowej ale i morskiej. Im dłużej ważne kwestie będą nierozwiązane tym bardziej sytuacja będzie ciążyć funtowi.

Tym razem słabsze dane z Polski

Produkcja przemysłowa rośnie o 5% w skali roku. Oczekiwania były delikatnie wyższe i wynosiły 5,2%. Nie jest to jednak różnica, która powoduje gwałtowne ruchy na rynku. Warto natomiast zwrócić, że ten sam wskaźnik miesiąc temu pokazywał ponad 10%. Był to jednak efekt niskiego wskazania rok wcześniej.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - dane na temat budowy domów

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.