Hossa w USA. Słabość rubla.

Amerykańskie giełdy idą w górę w związku z zapowiadanym porozumieniem handlowym z Meksykiem. Dobre dane z Niemiec. Sankcje gospodarcze osłabiają rubla.


Maciej Przygórzewski

Kolejne szczyty na giełdach w USA

Powodem ostatnich wzrostów jest znalezienie następcy NAFTA. Porozumienie o wolnym handlu pomiędzy USA, Meksykiem i Kanadą zostanie zastąpione osobnymi porozumieniami pomiędzy USA a pozostałymi krajami. Jest to o tyle dziwne, że likwidacja umowy handlowej powinna raczej negatywnie wpływać na rynek. Tym bardziej, że nowa umowa ma być gotowa dopiero w listopadzie. Nie wiadomo zatem czy w ogóle dojdzie do jej podpisania, gdyż w listopadzie kończy się kadencja obecnego prezydenta Meksyku. Stawia to ten kraj w trudniejszej pozycji negocjacyjnej względem silniejszego i tak partnera.

Lepsze dane z niemieckiej gospodarki

Wczoraj poznaliśmy indeks instytutu IFO. Jest to parametr pokazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Są to badania ankietowe, zatem nie opierają się na żadnych twardych danych, a jedynie na opiniach przedsiębiorców. Pomimo tego jest to jeden z najważniejszych odczytów dostępnych dla niemieckiej gospodarki. Wczoraj tuż po publikacji lepszych od oczekiwań danych euro rozpoczęło ruch umacniający je względem dolara o niemal centa. To właśnie dlatego pomimo tego, że euro było wczoraj w miarę stabilne względem złotego dolar potaniał niemal 3 grosze.

Dalsza słabość rubla

Rosyjska waluta wciąż traci. Powodem są wchodzące w życie sankcje gospodarcze. Jest to o tyle dziwne, że na razie dotyczy to tylko towarów “o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego”. Gorzej prezentuje się wizja rozwoju sytuacji jeżeli Kreml nie zgodzi się na wizytę obserwatorów z ONZ. Rubel jest obecnie najsłabszy od przełomu lata 2015-2016. Warto zwrócić uwagę, że były to czasy kiedy inflacja wynosiła momentami ponad 15% a w kraju panowała recesja. Obecnie wzrost gospodarczy nie zachwyca, źle sięga już prawie +1%. Inflacja przestała być problemem spadając do 2,5%. W ostatnich latach udało się ponadto zmniejszyć i tak wyjątkowo niskie zadłużenie zagraniczne. Można zatem oczekiwać, że jeżeli uda się ustabilizować sytuację polityczną rubla czekają lepsze czasy.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

16:00 - USA - indeks zaufania konsumentów Conference Board

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.