Ostatni tydzień wakacji.

Wystąpienie prezesa Fed w Jackson Hole oceniono jako gołębie. Dolar zaliczył najgorszy tydzień od lutego. Amerykańsko – chińskie rozmowy w kwestiach handlowych zakończyły się fiaskiem i pogłębieniem taryf. W piątek opublikowane zostaną krajowe finalne dane o PKB w II kw. oraz wstępne o sierpniowej inflacji.


Michał Sikora

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem realizacji zysków i korekty notowań dolara na szerokim rynku. Dzięki temu odżyły nieco waluty krajów rozwijających się, które dodatkowo wsparła aprecjacja juana na skutek doniesień o tym, iż Ludowy Bank Chin ponownie wprowadzi do mechanizmu ustalania kursu rodzimej waluty tzw. czynnik antycykliczny.

Ponadto, piątkowe wystąpienie J. Powell’a w Jackson Hole odebrane zostało przez inwestorów jako gołębie, przyczyniając się do dalszej przeceny głównej waluty świata. W konsekwencji dolar zaliczył najsłabszy tydzień od lutego. Niestety, amerykańsko – chińskie rozmowy w kwestiach handlowych zakończyły się fiaskiem i nie doprowadziły do zbliżenia stanowisk, ale nałożenia kolejnych wzajemnych taryf o wartości 16 mld USD. Co więcej, Waszyngton przygotowuje się do nałożenia ceł na potężną sumę 200 mld USD. Te działania mogą ograniczać dalszą aprecjację złotego, a czynnikiem ryzyka pozostaje nadal niepewna sytuacja w Turcji.

Poniedziałkowa sesja na rynkach walutowych przebiega mocno spokojnie. Dzień wolny w Wielkiej Brytanii skutecznie ogranicza płynność  i zmienność na europejskich parkietach. Jedyny ciekawszy odczyt, czyli indeks Ifo z Niemiec, zanotował wynik lepszy od prognoz i przyczynił się do dalszych wzrostów kursu eurodolara. Ostatni tydzień wakacji przyniesie publikację szeregu danych ze Stanów Zjednoczonych. W szczególności warto zwrócić uwagę na środowe wyliczenie PKB za II kwartał. Europejscy inwestorzy skupią się natomiast na przemówieniu głównego ekonomisty EBC, P. Praet’a oraz piątkowym wstępnym odczycie inflacji HICP za sierpień. Krajowy kalendarz prezentuje się dość skromnie, a najważniejsze raporty opublikowane zostaną dopiero w piątek i będą to finalne dane o PKB w II kw. oraz szacunek sierpniowej inflacji. Złoty będzie zatem pozostawał pod wpływem nastrojów na szerokim rynku.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:25):

CHF/PLN – 3,7283 / 3,7611
EUR/PLN – 4,2549 / 4,2859
USD/PLN – 3,6523 / 3,6821
GBP/PLN – 4,6981 / 4,7471
EUR/USD – 1,1584 / 1,1680

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl