Potęga słów.

We wtorek handel dolarem odbywał się na coraz niższych poziomach aż do osiągnięcia 7-tygodniowych minimów zarówno względem euro, jak i jena.


Michał Sikora

Inwestorzy kontynuowali zamykanie długich pozycji na amerykańskiej walucie na skutek komentarzy ze strony prezesa Fed z San Francisco, Johna Williams’a, który zasugerował, iż jedną z nowych strategii banku centralnego mogłoby być podwyższenie celu inflacyjnego. Ta wypowiedź jeszcze bardziej oddaliła oczekiwania odnośnie zacieśnianie polityki monetarnej i została następnie potwierdzona kiepskim odczytem inflacji w USA. Ceny konsumpcyjne pozostały w dużej mierze niezmienione w lipcu, co podkreśla potrzebę dalszej stymulacji i taniego pieniądza przez dłuższy okres czasu.

W rezultacie dolar testował wczoraj minima niewiedziane od końca czerwca, kiedy to miało miejsce referendum ws. Brexitu. Dalszą wyprzedaż amerykańskiej waluty zatrzymały wypowiedź Williama Dudley’a oraz dobre dane z rynku budowlanego. Prezes Fed z Nowego Jorku oświadczył, iż temat podwyżki stóp procentowych  nie jest jeszcze zamknięty i będzie możliwy do przegłosowania nawet podczas najbliższego posiedzenia FOMC we wrześniu. Ten komentarz spowodował wzrost prawdopodobieństwa na grudniową podwyżkę, wycenianego przez rynek instrumentów pochodnych, z 40 do 55%. Ciekawe, czy potwierdzenie tych słów znajdzie się w dzisiejszej publikacji protokołu z ostatniego spotkania FOMC. Jeśli tak, dolar będzie odzyskiwał stracone w ostatnich dniach pole.

Złoty znajduje się w lekkim odwrocie i pozostaje pod wpływem wydarzeń na szerokim rynku. Po dotarciu do wsparć w rejonie tegorocznych minimów w relacji do franka oraz euro, następuje podbicie notowań do poziomów odpowiednio 3,99 oraz 4,32. Po komentarzach przedstawicieli Fed oraz dobrych danych z rynku pracy Wielkiej Brytanii, polska waluta traci również względem dolara oraz funta. Jednak w szerszym układzie trzeba te ruchy rozpatrywać jedynie jako korekty w trendzie spadkowym.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 12:00):

CHF/PLN – 3,9475 / 3,9775
EUR/PLN – 4,2736 / 4,3036
USD/PLN – 3,7907 / 3,8216
GBP/PLN – 4,9414 / 4,9842
EUR/USD – 1,1232 / 1,1312

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

17. sierpnia:
14:00 Polska Przeciętne wynagrodzenie
20:00 USA Protokół z posiedzenia FOMC

18. sierpnia:
10:30 Wielka Brytania Sprzedaż detaliczna
11:00 Eurostrefa Inflacja
14:00 Polska Produkcja przemysłowa
14:00 Polska Sprzedaż detaliczna
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni
14:30 USA Indeks Fed z Filadelfii

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl