Turcja rozruszała wakacyjny handel.

Kryzys polityczny i walutowy Turcji gwałtownie podniósł rynkową awersję do ryzyka. Złoty również nie uniknął przeceny – kursy franka i dolara znalazły się w pobliżu tegorocznych szczytów. Bieżący tydzień przyniesie liczne i istotne krajowe i zagraniczne publikacje makroekonomiczne. Szczególna uwaga będzie jednak nadal skierowana nad Bosfor.


Michał Sikora

Sytuacja Turcji i dramatyczna przecena liry zdominowały rynek, ciągnąc za sobą również aktywa pozostałych krajów rozwijających się. Złoty, zaliczany przez niektórych do walut państw rozwiniętych, radzi sobie na tym tle nieco lepiej, ale także nie zdołał obronić się przed solidną przeceną. W rezultacie frank oraz dolar zameldowały się w pobliżu tegorocznych szczytów. Dalsza przecena liry wzmaga także spekulacje na temat potencjalnych problemów europejskich banków w związku z ich nadmierną ekspozycją na tureckie aktywa.

W konsekwencji kurs eurodolara kontynuuje ruch na południe, pogłębiając 13-miesięczna minima. Spoza politycznych wydarzeń warto wspomnieć o piątkowym odczycie inflacji bazowej w Stanach Zjednoczonych, która w lipcu minimalnie przewyższyła oczekiwania inwestorów (2,4% vs prognoza 2,3%), wspierając przekonanie o konieczności wrześniowej podwyżki stóp procentowych przez Fed.

W bieżącym tygodniu uwaga rynku nadal w szczególny sposób będzie skierowana na Turcję, która poza bezradnością wobec kryzysu walutowego pozostaje również w fatalnej relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Dodatkowo, w piątek agencja S&P dokona aktualizacji ratingu kraju znad Bosforu i niewykluczona jest decyzja o kolejnym cięciu oceny. Ponadto, inwestorzy z pewnością będą zainteresowani publikacjami istotnych danych makro z Eurostrefy (PKB Niemiec oraz Eurostrefy), Chin (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna), Wielkiej Brytanii (raport z rynku pracy, inflacja, sprzedaż detaliczna) oraz USA (m.in. sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, indeksy Uniwersytetu Michigan oraz Conference Board).

W tle, a może i wysuną się na pierwszy plan, toczyć się będą negocjacje w sprawie włoskiego budżetu na 2019r., które także podnoszą rynkową awersję do ryzyka. Z kolei na krajowi zapoznają się z danymi o PKB w II kw., inflacji (finalny odczyt za lipiec) oraz z rynku pracy (zatrudnienie i wynagrodzenia).

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:20):

CHF/PLN – 3,7804 / 3,8133
EUR/PLN – 4,2826 / 4,3126
USD/PLN – 3,7442 / 3,7741
GBP/PLN – 4,7191 / 4,8283
EUR/USD – 1,1358 / 1,1454

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl