Kruchy kolektyw.

Waszyngton zapowiada kolejne cła na chiński import o wartości 200 mld USD. Coraz niższe zaufanie niemieckich analityków i inwestorów co do wzrostu gospodarczego. Zawierucha polityczna w Wielkiej Brytanii zatacza coraz szersze kręgi i zagraża pozycji premier May. Dziś jeszcze publikacja komunikatu po posiedzeniu RPP wraz nową projekcją makroekonomiczną.


Michał Sikora

Zamiary Stanów Zjednoczonych wprowadzenia kolejnych ceł na chiński import uderzają w juana, a przez to również w pozostałe waluty krajów rozwijających się , a więc i w złotego. Waszyngton planuje obciążyć produkty Państwa Środka tym razem 10-procentowym taryfami na kwotę rzędu 200 mld USD.

Informacja ta psuje rynkowe nastroje i zmniejsza apetyt na ryzyko.  W konsekwencji wycena krajowego pieniądza spada drugi dzień z rzędu po ubiegłotygodniowej solidnej fali umocnienia. Podbicie notowań dolara wspierają także dane z Eurostrefy oraz zawierucha polityczna w Wielkiej Brytanii. Poziom zaufania niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych do wzrostu gospodarczego spadło i zaprezentowało się znacząco gorzej niż się spodziewano. Indeks instytutu ZEW wyniósł -24,7 pkt. przy prognozie -18,9 pkt. Dużo poniżej oczekiwań oraz wyniku z poprzedniego miesiąca wypadł także indeks ocen obecnej sytuacji.

Tymczasem, po wypracowaniu „kolektywnego porozumienia”, jak to określiła premier May, w kwestii planu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, rzekomy kolektyw szybko zaczął się rozpadać. O ile rezygnację ze stanowiska głównego negocjatora ws. Brexitu, D. Davis’a, odebrano względnie pozytywnie z uwagi na fakt, iż był zwolennikiem tzw. twardego scenariusza, o tyle odejście ministra spraw zagranicznych, B. Johnson’a, odczytywane jest jako oznaka kruchości tego rządu i zagrożenie dla dalszego przywództwa T. May.

Wątpliwości te zostały podsycone następnie rezygnację ze stanowisko wiceszefów Partii Konserwatystów, okazujących w ten sposób niezadowolenie z wypracowanego planu Brexitu, potencjalnie zwiększając szanse na głosowanie w sprawie votum nieufności dla premier May. Rynkowe nastroje wokół funta zostały nieco poprawione przez entuzjastyczną wypowiedź prezesa Banku Anglii, M. Carney’a, która podniosła szanse na sierpniową podwyżkę stóp procentowych.

Z wydarzeń krajowych, RPP zgodnie z oczekiwaniami utrzymała dziś dotychczasowy kurs polityki pieniężnej, pozostawiając bez zmian stopy procentowe. O godz. 16:00 opublikowany zostanie komunikat po posiedzeniu wraz z nową projekcją makroekonomiczną NBP. Rynek spodziewa się podwyższenia  prognoz dla PKB i obniżenia dla inflacji.

 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:15):

CHF/PLN – 3,6953 / 3,7294
EUR/PLN – 4,3066 / 4,3377
USD/PLN – 3,6721 / 3,7012
GBP/PLN – 4,8509 / 4,9001
EUR/USD – 1,1665 / 1,1761

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl