Poniedziałek należy do złotego.

Złoty kontynuuje aprecjację po piątkowym raporcie z amerykańskiego rynku pracy. Przyrost miejsc pracy w USA wyższy od prognoz, słabiej zaprezentowały się stopa bezrobocia oraz płaca godzinowa. Brytyjczycy osiągnęli porozumienie w sprawie szczegółowego planu wyjścia z UE. W środę posiedzenie RPP, w czwartek publikacja protokołu ze spotkania EBC.


Michał Sikora

Wyniki piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy podtrzymały rosnący w ostatnich dniach apetyt na ryzyko, dzięki czemu z początkiem nowego tygodnia złoty kontynuuje falę umocnienia, wciąż posiadając dość sporą przestrzeń do ewentualnej dalszej aprecjacji. Liczba nowoutworzonych w czerwcu w Stanach Zjednoczonych miejsc pracy okazała się wyższa niż oczekiwano (213 tys. vs prognoza 187 tys.), ale poniżej prognoz wypadły stopa bezrobocia (wzrost z 3,8% do 4%) oraz płaca godzinowa (spadek miesięcznej dynamiki z 0,3% do 0,2%).

Rynek zareagował przeceną dolara, przenoszą kapitał w bardziej ryzykowne aktywa. Solidną luką w górą otworzyły się w nowym tygodniu notowania funta po informacji, iż premier May uzyskała aprobatę swojego gabinetu dla planu opuszczenia UE. Od początku sesji jednak, podobnie jak na pozostałych zestawieniach, to strona podażowa posiada inicjatywę i kieruje handel zdecydowanie na południe, znacząco umacniając złotego.

Kluczowy wydarzeniem bieżącego tygodnia na krajowym rynku będzie środowe posiedzenie RPP i publikacja komunikatu, zawierającego wytyczne dla nowej projekcji makroekonomicznej NBP. Rynek spodziewa się utrzymania gołębiej retoryki oraz rewizji PKB w górę, a inflacji w dół. Obecnie inwestorzy nie liczą już na podwyżkę stóp procentowych wcześniej niż w IV kw. 2019r. Ponadto, w piątek GUS poda finalny dane o dynamice cen konsumpcyjnych w czerwcu.

Natomiast na szerokim rynku nadal najważniejszą rolę cenotwórczą odgrywają doniesienia z pola bitwy handlowej. Wejście w życie najnowszych ceł na chińskie produkty o wartości 34 mld USD spotkało z się z rewanżem Pekinu na taką samą skalę za co grozi im wprowadzenie kolejnych taryf ze strony Waszyngtonu w kwocie przekraczającej nawet całkowity eksport Chin do USA w ubiegłym roku. Okazję do podjęcia tematu handlu międzynarodowego stanowić będzie również szczyt NATO w Brukseli w dniach 11-12 lipca. Poza tym, w czwartek opublikowane zostanie sprawozdanie z ostatniego posiedzenia EBC. Dodatkowo, na inwestorów czekać będzie seria przemówień bankierów centralnych z M. Draghi’m na czele oraz dane makro, głównie z Wielkiej Brytanii.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:50):

CHF/PLN – 3,7033 / 3,7353
EUR/PLN – 4,3070 / 4,3380
USD/PLN – 3,6533 / 3,6824
GBP/PLN – 4,8641 / 4,9132
EUR/USD – 1,1718 / 1,1814

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl