Krótki rajd złotego.

UE osiągnęła porozumienie w kwestiach imigracyjnych. Euro dynamicznie umacnia się względem dolara, dzięki czemu odreagowują również notowania złotego. RPP podtrzymuje przywiązanie do scenariusza stabilizacji stóp procentowych.


Michał Sikora

Zawarte po 9-godzinnych rozmowach porozumienie imigracyjne UE przyniosło podbicie notowań euro i korzystnie odbiło się również na wycenie złotego. Ponadto, umocniło pozycję A. Merkel i wyeliminowało ryzyko niestabilności politycznej w Niemczech, co oczywiście zostało pozytywnie odebrane przez rynek. Entuzjazm wokół złotego trwał jednak krótko i od rana kursy głównych dewiz ponownie kierują się na północ. Na ten moment jedynie dolar pozostaje jeszcze na wyraźnym minusie w relacji do krajowej waluty, co może być pochodną słabszych ostatnio danych makro zza Oceanu. Zamówienia na dobra trwałego użytku zanotowały największy spadek od 2015r., poniżej prognoz wypadły także wczorajsze odczyty PKB oraz liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Chwilowo przycichł temat wojny handlowej, który jednak najbardziej absorbuje głowy inwestorów i skutecznie przyczynia się do podtrzymywania rynkowej awersji do ryzyka i walut krajów rozwijających się. Stanowisko D. Trump’a w kwestii ograniczenia chińskich inwestycji podobno złagodniało, ale nadal nie znamy szczegółów projektu ustawy ani finalnej decyzji w kwestii ewentualnego nałożenia ceł na samochody montowane w UE.

Kończący się tydzień na krajowym rynku był równie intensywny jak ostatnie 10 minut mundialowego meczu z Japonią. RPP przedstawiła dobrze już znane stanowisko, iż stabilizacja stóp procentowych będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego i utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego, a ewentualne zmiany uwarunkować mogą doprowadzić do dyskusji na podwyżką lub obniżką kosztu pieniądza.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:55):

CHF/PLN – 3,7767 / 3,8091
EUR/PLN – 4,3576 / 4,3885
USD/PLN – 3,7419 / 3,7710
GBP/PLN – 4,9109 / 4,9580
EUR/USD – 1,1576 / 1,1673

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

29. czerwca:
15:45 USA Indeks Chicago PMI
16:00 USA Raport Uniwersytetu Michigan

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl