Frankowicze mogą nadal spać spokojnie.

Eurodolar umacnia się z końcem tygodnia po słabych danych z USA i dobrych odczytach PMI w Europie. Dzięki temu odreagowują również notowania złotego. SNB będzie nadal prowadził politykę rekordowo niskich stóp procentowych. Liczba jastrzębi w Banku Anglii wzrosła z 2 do 3 i rynek liczby na podwyżkę kosztu pieniądza w sierpniu.


Michał Sikora

Euro wreszcie umacnia się w relacji do dolara, dzięki czemu również notowania złotego mogą z końcem tygodnia nieco odreagować. Wspólną walutę do góry popchnął najpierw fatalny wczorajszy odczyt indeksu Fed z Filadelfii. Przyczyn zdecydowanie niższego od prognoz wyniku upatruje się w wojnie handlowej i wprowadzonym taryfom. Dziś z kolei pozytywne nastroje wokół euro zostały wsparte przez solidne odczyty indeksów PMI w krajach Eurostrefy. W konsekwencji wspomnianych publikacji  dolar znacząco się osłabił względem złotego, oddając całotygodniowe zyski.

Lepsza atmosfera względem aktywów krajów rozwijających się może pozwolić także inwestorom powrócić do fundamentów i zdyskontowania dobrych krajowych danych makro z bieżącego tygodnia, które z powodu wielości wydarzeń na szerokim rynku i awersji do ryzyka, nie miały wcześniej szans wpłynąć na kierunek handlu. Po pozytywnych raportach z rynku pracy oraz o produkcji przemysłowej, lepiej od prognoz wypadła wczoraj także sprzedaż detaliczna (7,6% vs prognoza 6,6%).

Pomyślnie dla kredytobiorców zakończyło się posiedzenie Narodowego Banku Szwajcarii. Pomimo wzrostu inflacji do najwyższego poziomu od 7 lat, helweccy bankierzy nadal uważają, iż frank jest zbyt mocny i będą kontynuować luźną politykę pieniężną. Podtrzymali także zobowiązanie do interwencji na rynku walutowym w razie potrzeby. Drugi z banków centralnych, odbywający wczoraj swoje posiedzenie, czyli Bank Anglii również nie dokonał żadnych zmian w parametrach prowadzonej polityki.

Rynek jednak entuzjastycznie przyjął fakt wzrostu liczby jastrzębi w składzie komisji z 2 do 3, gdyż do grona zwolenników natychmiastowej podwyżki stóp procentowych dołączył główny ekonomista banku, A. Haldane. Inwestorzy liczą na zwyżkę kosztu pieniądza w sierpniu, a prawdopodobieństwo takiego ruchu po wczorajszym posiedzeniu wzrosło z 49% do 68%.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:45):

CHF/PLN – 3,7360 / 3,7684
EUR/PLN – 4,2943 / 4,3253
USD/PLN – 3,6892 / 3,7183
GBP/PLN – 4,8978 / 4,9441
EUR/USD – 1,1582 / 1,1678

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

22. czerwca:
15:45 USA Indeks PMI przemysłu
15:45 USA Indeks PMI usług

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl