Bankierzy centralni ponownie w rolach głównych.

Gołębie stanowisko EBC w sprawie stóp procentowych utrzymuje notowania złotego na niższych poziomach. Po nałożeniu ceł na chińskie produkty o wartości 50 mld USD, D. Trump rozważa pogłębienie sankcji i podwojenie stawki. Bieżący tydzień przyniesie m.in. konferencję bankierów centralnych w Sintrze oraz posiedzenia Banku Anglii i SNB.

 

Michał Sikora

Początek nowego tygodnia przynosi podtrzymanie słabszego złotego w reakcji na posiedzenia EBC oraz Fed. Na szerokim rynku euro traci do dolara wobec gołębiego stanowiska M. Draghi’ego w sprawie kosztu pieniądza, które sprawia, że dyferencjał stóp procentowych między głównymi bankami centralnymi świata będzie się powiększał jeszcze przynamniej przez rok. Do tego doszły wydarzenia na arenie politycznej, które również nie sprzyjają notowaniom walut krajów rozwijających się.

Po pierwsze, Waszyngton nałożył 25-procentowe cła na szereg chińskich produktów, co spotkało się z reakcją odwetową Pekinu. Wobec tego D. Trump zamierza pogłębić restrykcje i wprowadzić kolejne cła na produkty o 2-krotnie wyższej wartości, czyli 100 mld USD. Jednocześnie otwarta pozostaje sprawa powzięcia podobnych kroków względem UE, jeśli chodzi o importowane samochody. Po drugie, niepewność polityczna nieoczekiwanie zagościła w Niemczech, gdzie konflikt w sprawie polityki migracyjnej może doprowadzić do pożegnania A. Merkel. Jeszcze w piątek pojawiła się informacja o zerwaniu kolacji przez CSU, jednak później została ona zdementowana.

W bieżącym tygodniu aktywność banków centralnych będzie nadal wysoka. Swoje posiedzenia odbędą Bank Anglii oraz Narodowy Bank Szwajcarii i w obu przypadkach warto z uwagą śledzić napływające komunikaty. Po niemałym zamieszaniu komunikacyjnym przed poprzednim spotkaniem, prezes M. Carney będzie zapewne nadal przygotowywał rynek do odłożenia w czasie terminu podwyżki stóp procentowych. Z kolei, wzrost inflacji w Szwajcarii do najwyższego poziomu od 7 lat (choć to nadal zaledwie 1%) może ożywić dyskusję nad polityką pieniężną także w SNB.

Aktywni pozostaną również pozostali kluczowi bankierzy centralni, którzy zgromadzą się na dorocznej konferencji w Sintrze. W ubiegłym roku wystąpienia M. Draghi’ego w Portugalii wywoływały spore wzrosty zmienności na rynkach. Z końcem tygodnia w Wiedniu spotkają się natomiast przedstawiciele producentów ropy, aby przedyskutować możliwości zwiększenia podaży surowca po półtorarocznym okresie ograniczenia wydobycia.

Tymczasem, na krajowym rynku zaprezentowane zostaną dość liczne publikacje makro. Dzisiejsze dane z rynku pracy (wynagrodzenie, zatrudnienie) wypadły minimalnie poniżej oczekiwań. W kolejnych dniach inwestorzy otrzymają wyniki m.in. produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Wobec ponownie intensywnego tygodnia na szerokim rynku, krajowe informacje pozostaną prawdopodobnie tylko tłem dla istotniejszych wydarzeń.    

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:50):

CHF/PLN – 3,7083 / 3,7417
EUR/PLN – 4,2702 / 4,3001
USD/PLN – 3,6823 / 3,7114
GBP/PLN – 4,8736 / 4,9197
EUR/USD – 1,1547 / 1,1643

 
Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl