Powrót do tematu wojny handlowej.

Końcówka ubiegłego tygodnia przyniosła nieco poprawę sentymentu na światowych rynkach. Trzeba jednak zauważyć, że póki co lepszego klimatu inwestycyjnego nie widać na walutach. Można tutaj choćby spojrzeć na notowania EUR/CHF, gdzie widzimy poziomy 1,1530. Główna para walutowa świata jest kwotowana nieco poniżej 1.17. Poniedziałek z nielicznymi danymi makro. Czekamy na posiedzenia banków centralnych.

 

Krzysztof Pawlak

Niespodzianka po 90 dniach

Przede wszystkim dla rynków najistotniejsza informacja z końca ubiegłego tygodnia była taka, że Włochy mają w końcu rząd. Temat z tym związany to istna sinusoida nastrojów. Gdy już niemal wszyscy kalkulowali kiedy będą nowe wybory i jak one się zakończą, nagle na rynki napłynęła wiadomość o porozumieniu koalicji z prezydentem, a w zasadzie ustąpieniu nieco ze swoich żądań ze strony Ligi i Ruchu 5 Gwiazd.  

Ważne, że chcą zostać w Unii

Chodziło przede wszystkim o obsadę stołka ministra finansów eurosceptycznym kandydatem. Podsumowując na pewno dla rynków populistyczny rząd nie jest dobry, szczególnie w dłuższej perspektywie może oznaczać spore problemy budżetowe Italii, bazując na planowanych pomysłach w głównej mierze oparte na rozdawnictwie środków. Niemniej jednak nowy rząd podkreśla póki co na każdym kroku, że nie chce opuszczać unijnych struktur.

Decyzja Trumpa bez rozgłosu

O dziwo nieco na boczny tor trafiła informacja o nałożeniu ceł na stal i aluminium na kraje wcześniej pominięte a więc przede wszystkim strefę euro, Kanadę i Meksyk. Na tę chwilę kwestia ta jest odbierana jako element negocjacyjny. I tu można nieco się nie zgadzać, gdyż to wygląda na jeden z najbardziej czarnych scenariuszy dla handlu światowego. Szczególnie, że z krajów objętych cłami słychać głosy dużego wzburzenia. Choćby szef KE zasygnalizował działania odwetowe i cła na alkohol czy motocykle.

Wywieranie presji - to prezydent USA ma opanowane

Wcześniej cła na stal i aluminium dla tych krajów były zawieszone, impas jednak w negocjacjach widocznie zdenerwował Trumpa i postanowił wywrzeć większą presję. Nie jest to nowe zachowanie prezydenta USA, jeszcze zanim objął ten urząd stosował takie praktyki w biznesie z których był znany. Wydaje się jednak, że polityka międzynarodowa to trochę inna półka. Temat ten może z pewnością znów wywołać wojnę handlową, ponieważ nie wydaje się, że Europa czy Kanada spokojnie przyjmą taki wymiar “kary”.

EUR/PLN poniżej 4,30

Piątek przyniósł spore odreagowanie na złotym. W relacjach do głównych walut krajowa waluta zyskała po kilka groszy. Dzisiaj wraz z początkiem dnia ruch ten jest kontynuowany. Kluczowe w dalszej części tygodnia będzie oczywiście zachowanie się sentymentu na rynkach światowych. Z czynników wewnętrznych mamy posiedzenie RPP, ale zmiany retoryki nie ma się co spodziewać, mimo nawet rosnących cen ropy, które już odbijają się na inflacji.

Garstka odczytów

Dzisiaj w kalendarium kilka ciekawych choć wydaje się mało znaczących odczytów dla kwotowań walut. 10.30 PMI z sektora budowlanego z Wielkiej Brytanii i indeks Sentix dla strefy euro. O 16 poznamy zamówienia środków trwałych z USA.

 
Krzysztof Pawlak, ekspert walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.