Krajowe dane bez znaczenia.

Dobre krajowe dane o sprzedaż detalicznej nie zatrzymały przeceny złotego. Notowania dolara rosną w nadziei na podkręcenie tempa zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. Obawy o gołębią retorykę M. Draghi’ego osłabiają wspólną walutę. W czwartek odbędzie się posiedzenie EBC.


Michał Sikora

Złoty rozpoczyna nowy tydzień od solidnej przeceny notowań, a jeszcze lepsze niż oczekiwano wyniki krajowej sprzedaży detalicznej pozostały dziś bez reakcji. Jednym z powodów jest dość nerwowa reakcja rynku na dotarcie kursu pary EUR/CHF do słynnego już poziomu 1,20 i wyprowadzenie korekty umacniającej franka.

Z drugiej strony, od kilku dni na szerokim rynku rośnie wycena dolara. Inwestorzy liczą, iż drożejące ropa oraz inne metale przyczynią się do rozkręcenia dynamiki inflacji w Stanach Zjednoczonych i skłonią Rezerwę Federalną do przyspieszenia tempa podwyżek stóp procentowych. Poza tym, trwa pozycjonowanie pod czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

Rynek obawia się nieco gołębiej retoryki M. Draghi’ego i odsunięcia w czasie początku normalizacji polityki pieniężnej z uwagi na szereg złych lub bardzo złych danych z europejskiej gospodarki, głównie niemieckiej, wskazujących na potencjalne minięcie szczytu koniunktury. W konsekwencji może to skutkować przesłaniem w stylu wygłoszonego ostatnio przez prezesa Banku Anglii, M. Carney’a, który zakwestionował słuszność majowej podwyżki stóp procentowych, posyłając notowania funta zdecydowanie na południe.

Czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i następująca po nim konferencja z udziałem M. Draghi’ego będą głównymi wydarzeniami bieżącego tygodnia. Poza tym warto zwrócić uwagę na wstępne odczyty PKB za I kw. ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. W kraju czeka nas publikacja stopy bezrobocia oraz protokołu z posiedzenia RPP. Sympatycy franka powinni z kolei śledzić piątkowe wystąpienie prezesa Narodowego Banku Szwajcarii, T. Jordan’a, podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy SNB.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:00):

CHF/PLN – 3,5065 / 3,5377
EUR/PLN – 4,1763 / 4,2063
USD/PLN – 3,4117 / 3,4436
GBP/PLN – 4,7627 / 4,8098
EUR/USD – 1,2180 / 1,2272

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

23. kwietnia:
15:45 USA Indeks PMI przemysłu
15:45 USA Indeks PMI przemysłu

24. kwietnia:
16:00 USA Indeks zaufania konsumentów
16:00 USA Indeks Fed z Richmond

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl