Złoty wraca na wzrostową ścieżkę.

Notowania złotego powracają na wzrostową ścieżkę. Kolejne dane potwierdzają pogarszające się nastroje w Eurostrefie. Negocjacje handlowe USA z Chinami oraz Koreą Płd. przyniosły powrót optymizmu na rynek. Finalny odczyt amerykańskiego PKB pozytywnie zaskoczył inwestorów.


Michał Sikora

Złoty przeżywa kolejną udaną sesję. Notowania polskiej waluty powróciły do trendu wzrostowego, a szczególnie mocno tanieje dziś frank szwajcarski. Inwestorów nie zniechęca ani mocno gołębie stanowisko RPP i brak perspektyw dla podwyżki stóp procentowych, ani kolejne negatywne dane z Eurostrefy, świadczące o pogarszających się nastrojach i słabnącej koniunkturze na Starym Kontynencie.

Indeks nastrojów gospodarczych Komisji Europejskiej spadł w marcu do najniższego poziomu od września ubiegłego roku. Poniżej prognoz wypadły również wczorajsze odczyty zza Oceanu. Zarówno indeks Fed z Richmond, jak i zaufania konsumentów nie spełniły oczekiwań, jednak dolar wyraźnie się umacniał na skutek słabości wspólnej waluty, ale również z powodu pozytywnych doniesień z pola bitwy handlowej.

Informacje o podjęciu rozmów z Chinami w kwestii ceł oraz korzystnej dla USA renegocjacji umowy z Koreą Południową przyniosły powiew optymizmu i nadzieje, że protekcjonistyczne zapędy D. Trump’a zatrzymają się na etapie retoryki, nie przechodząc do fazy praktycznej realizacji.

Dziś zaskakująco dobrze wypadł finalny odczyt amerykańskiego PKB, który odnotował w IV kw. 2017r. wzrost o 2,9% wobec oczekiwanych 2,7%. Reakcja rynku jest na razie dość skromna, jednak notowania eurodolara kierują się już na południe, co może doprowadzić do przełamania wczorajszych minimów i ewentualnego przyspieszenia ruchu spadkowego. Naturalnie, dobry odczyt dostarcza także argumentów jastrzębim przedstawicielom Rezerwy Federalnej.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:00):

CHF/PLN – 3,5625 / 3,5928
EUR/PLN – 4,1903 / 4,2206
USD/PLN – 3,3851 / 3,4170
GBP/PLN – 4,7780 / 4,8245
EUR/USD – 1,2322 / 1,2415

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

29. marca:
10:30 Wielka Brytania PKB
14:00 Niemcy Inflacja
14:00 Polska Protokół z posiedzenia RPP
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
15:45 USA Indeks Chicago PMI

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl