Słaby dolar wspiera złotego.

Handel złotym nadal toczy się w niewielkim zakresie wahań. Rating Polski agencji Moody’s bez zmian. W czwartek publikacja protokołu z posiedzenia RPP. Eurodolar rośnie pomimo wyraźnych sygnałów spowolnienia w Eurostrefie.


Michał Sikora

Notowania złotego nadal podlegają jedynie niewielkim wahaniom i nawet relatywnie mocno tracący dziś dolar nie zmienia istotnie tego obrazu. Słabość amerykańskiej waluty skutecznie przeciwdziała głębszej przecenie dewiz państw rozwijających się, którym jednocześnie brakuje także argumentów do większego umocnienia.

Dość pusty kalendarz makro oraz skrócony przedświąteczny tydzień (w piątek giełdy będą zamknięte) mogą sprzyjać zmniejszone aktywności inwestorów i utrzymaniu statusu quo. W piątek zgodnie z oczekiwaniami agencja Moody’s nie dokonała aktualizacji ratingu Polski, który pozostaje zatem na poziomie „A2” z perspektywa stabilną.

Jedną z nielicznych i godną uwagi publikacją na krajowym podwórku będzie czwartkowy protokół z marcowego posiedzenia RPP. Dokument nie powinien stanowić jednak zaskoczenia, gdyż stanowisko Rady zostało dość jasno zaprezentowane przez prezesa Glapińskiego podczas ostatniej konferencji.

Tymczasem na szerokim rynku nadal trwa upuszczanie powietrza z balonika napompowanego w dniach poprzedzających posiedzenie Rezerwy Federalnej. Nie dość jastrzębi wydźwięk retoryki Fed w połączeniu z obawami inwestorów o pogłębiającą się wojnę handlową D. Trump’a z resztą świata, skierowaną w ostatnich dniach zwłaszcza w Chiny oraz kolejne zmiany w administracji Białego Domu przyczyniają się do tego, iż dolar traci na rzecz euro.

Wspólna waluta nadal nie ulega przecenie pomimo wyraźnych sygnałów świadczących o spowolnieniu europejskiej gospodarki, a być może nawet minięciu szczytu cyklu koniunkturalnego. Relatywnie interesująco powinno być w bieżącym tygodniu na funcie za sprawą kontynuacji rozmów między UE a Wielką Brytanią w sprawie irlandzkiej granicy oraz publikacji makroekonomicznych, m.in. PKB.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:50):

CHF/PLN – 3,5959 / 3,6259
EUR/PLN – 4,2112 / 4,2413
USD/PLN – 3,3959 / 3,4479
GBP/PLN – 4,8143 / 4,8605
EUR/USD – 1,2344 / 1,2436

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

27. marca:
16:00 USA Indeks zaufania konsumentów
16:00 USA Indeks Fed z Richmond

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl