Wóz albo przewóz.

Złoty stabilny względem franka oraz euro. Słabsze krajowe dane o produkcji przemysłowej nie wywołały negatywnej reakcji rynku. Trwa pozycjonowanie przed środowym zakończeniem posiedzenia Fed. To będzie również bardzo ważny tydzień dla funta.


Michał Sikora

Notowania złotego względem euro oraz franka pozostają relatywnie stabilne. Kursy szwajcarskiej oraz wspólnej waluty mają problemy z trwałym sforsowaniem poziomów oporu. Dzisiejsze słabsze krajowe dane makro również nie zniechęciły inwestorów do polskiej waluty.

Produkcja przemysłowa spadła w lutym o 2,2% wobec oczekiwań na poziomie 1,4%. Roczna dynamika wyniosła 7,4% przy prognozie 8,1%. Odczyt wpisuje się w ostatnie doniesienia, wskazujące na pewne spowolnienie polskiej gospodarki. Był jednak spodziewany, stąd nie wywołał negatywnej reakcji inwestorów. Bieżący tydzień dostarczy jeszcze publikacji raportów o sprzedaży detalicznej oraz z rynku pracy.

Tymczasem na szerokim rynku trwa pozycjonowanie przed środowym zakończeniem posiedzenia Rezerwy Federalnej. Dolar solidnie się umacnia, a ruch ten został w piątek poparty mocnymi danymi makro. Dynamika produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych osiągnęła w lutym najwyższy wynik od 2011r.

Bardzo wysokie jest również wykorzystanie mocy wytwórczych (najlepszy wynik od 3 lat). Podwyżka stóp procentowych jest już praktycznie w 100% uwzględniona w cenie, ale rynek liczy na więcej, czyli zwiększenie prognozowanej liczby zwyżek kosztu pieniądza w tym roku z 3 do 4. Po raz pierwszy podczas środowej konferencji w roli prezesa Fed wystąpi J. Powell. Jeśli nowy sternik spełni oczekiwania rynku, aprecjacja dolara przyspieszy.

W przeciwnym razie powinno dojść do realizacji zysków, wzmocnionej także doniesieniami o możliwych dalszych przetasowaniach w administracji D. Trump’a. Bieżący tydzień będzie również obfitował w ważne wydarzenia z punktu widzenia notowań funta, które zweryfikują trwałość trwającego pompowania jego kursu. Jutro opublikowany zostanie odczyt inflacji w Wielkiej Brytanii, w środę -  raport z rynku pracy, a w czwartek dane o sprzedaży detalicznej.

Tego dnia będzie miało także miejsce posiedzenie Banku Anglii, które powinno dostarczyć nowych wskazówek odnośnie mocno wyczekiwanej majowej podwyżki stóp procentowych. Ponadto, z końcem tygodnia w Parlamencie Europejskim odbędzie się kolejna dyskusja ws. Brexitu, która może zakończyć się podjęciem kluczowych decyzji, dotyczących m.in. warunków okresu przejściowego. Jednym słowem: wóz albo przewóz.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:20):

CHF/PLN – 3,5955 / 3,6255
EUR/PLN – 4,2048 / 4,2348
USD/PLN – 3,4135 / 3,4435
GBP/PLN – 4,7979 / 4,8420
EUR/USD – 1,2249 / 1,2341

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

20. marca:
10:30 Wielka Brytania Inflacja konsumencka
10:30 Wielka Brytania Inflacja producencka
11:00 Niemcy Indeks instytutu ZEW

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl