Zarządzanie przez konflikt cd.

Kolejne przetasowania w administracji D. Trump’a oraz groźby nowych ceł na chińskie towary osłabiają dolara. Notowania złotego choć nadal pozostają bez istotniejszych zmian, to zdradzają możliwość głębszej przeceny. Nadal trwa pompowanie kursu funta, bazujące na radosnych wypowiedziach polityków.


Michał Sikora

Poza kolejnym show w wykonaniu D. Trump’a niewiele ciekawego wydarzyło się na światowych rynkach od początku tygodnia. Kolejne zwolnienia i przetasowania w administracji Białego Domu oraz plany wprowadzenie kolejnych ceł, tym razem wymierzonych wyłącznie w Chiny, wywołały wczoraj przecenę amerykańskiej waluty.

Stanowisko sekretarza stanu stracił niespodziewanie R. Tillerson, a jego miejsce zajął M. Pompeo, dotychczas piastujący funkcję szefa agencji wywiadu CIA. Na jego miejsce z kolei została powołana G. Haspel – pierwsza kobieta w tej roli. Do argumentów na minus doliczyć można jeszcze odczyt inflacji, który okazał się zgodny z oczekiwaniami, a liczono jednak na pewne pozytywne zaskoczenie. Dynamika cen w lutym minimalnie przyspieszyła do 2,2%.

Pomimo przeceny dolara na szerokim rynku, złoty kolejny dzień tracił w relacji do euro. Zmiany są co prawda nieznaczne, jednak słabość polskiej waluty w tym kontekście zastanawia i wywiera presję na pogłębienie tego ruchu. Katalizatorem takich zmian może okazać się przyszłotygodniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej, o ile jej przedstawiciele pokuszą się o dokonanie aktualizacji projekcji i podniesienie liczby planowanych podwyżek stóp procentowych w 2018r. z 3 do 4.

Nadal trwa pompowanie kursu funta. Po poniedziałkowym oświadczeniu podsekretarza ministerstwa ds. Brexitu, R. Walker’a, iż porozumienie przejściowe jest bliskie finalizacji, wczoraj rynek entuzjastycznie kupił nawet takie wiadomości, jak rewizja w górę prognozy wzrostu tegorocznego PKB Wielkiej Brytanii „aż” o 0,1% (przy czym jednocześnie skorygowano w dół szacunki dla lat 2021-2022) oraz zapowiedź zwiększenia wydatków publicznych w drugiej części roku, ogłoszone we wczorajszym wiosennym oświadczeniu brytyjskiego Kanclerza Skarbu.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 3,5846 / 3,6146
EUR/PLN – 4,1865 / 4,2165
USD/PLN – 3,3814 / 3,4113
GBP/PLN – 4,7212 / 4,7642
EUR/USD – 1,2308 / 1,2400

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

15. marca:
9:30 Szwajcaria Stopa procentowa
10:00 Polska Inflacja
13:30 USA Ceny importu i eksportu
13:30 USA Indeks Fed z Filadelfii
13:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl