Wiosenne ocieplenie relacji.

Notowania złotego nadal mocno stabilne. Nieoczekiwane ocieplenie relacji między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Płn. Dwuznaczny raport z amerykańskiego rynku pracy ostatecznie osłabił dolara. W bieżącym tygodniu uwaga rynku będzie zwrócona na odczyty inflacyjne w Polsce i USA, wystąpienia przedstawicieli EBC oraz ewentualne doniesienia w kwestiach wojny handlowej i Brexitu.


Michał Sikora

Notowania złotego rozpoczęły nowy tydzień bez istotniejszych zmian po mocniejszym zamknięciu piątkowej sesji. Ocieplenie nastrojów na linii USA – Korea Płn. oraz słabszy ostatnio dolar przyczyniły się do spadku awersji do ryzyka, podbijając w konsekwencji wycenę aktywów krajów rozwijających się.

Kim Dzong Un nieoczekiwanie wyszedł z ofertą zakończenia programu nuklearnego i propozycją spotkania z D. Trump’em, które zostało zaakceptowane. Wiadomość ta spowodowała przecenę walut tradycyjnie postrzeganych jako bezpieczne, czyli franka oraz jena. Tymczasem kluczowych informacji podczas piątkowej sesji dostarczył raport z amerykańskiego rynku pracy.

Rynek długo nie mógł się zdecydować, w którą stronę podążyć w reakcji na publikację. Rewelacyjnemu odczytowi liczby nowych miejsc pracy (113 tys. więcej niż oczekiwano!) i pokaźnej korekcie w górę danych za poprzedni miesiąc towarzyszyła słabsza dynamika płacy godzinowej oraz rewizja w dół wyniku za luty. Ostatecznie można stwierdzić, iż raport „przyklepał” marcową podwyżkę stóp procentowych (prawdopodobieństwo wynosi obecnie ponad 90%), ale postawił pod znakiem zapytania kwestię przyspieszenia zacieśniania polityki pieniężnej Fed.

Niestety, słowa komentarza przedstawicieli Rezerwy Federalnej na razie nie usłyszymy z powodu obowiązującej ciszy przed przyszłotygodniowym posiedzeniem. Odpowiedź na pytanie, czy Fed zaktualizuje projekcję ścieżki stóp procentowych, poznamy zatem dopiero 21. marca.

Bieżący tydzień będzie relatywnie ubogi w wydarzenia makroekonomiczne. Głównie warto zwrócić uwagę na odczyty inflacyjne z kraju oraz Stanów Zjednoczonych. Ponadto, w środę głos zabiorą liczni przedstawiciele EBC z prezesem M. Draghi’m na czele, a w czwartek odbędzie się posiedzenie Narodowego Banku Szwajcarii.

Poza tym, zmienność na rynku mogą podbić ewentualne dalsze doniesienia w temacie wojny handlowej i tradycyjnie Brexitu. Bruksela jest coraz bardziej zniecierpliwiona postawą Londynu i brakiem porozumienia w kwestii irlandzkiej granicy. Na razie notowania funta podtrzymują oczekiwania na majową podwyżkę stóp procentowych Banku Anglii, jeśli jednak Wielka Brytania nie zdoła osiągnąć korzystnych warunków przejściowych, brytyjska waluta straci mocne wsparcie.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:35):
CHF/PLN – 3,5916 / 3,6226
EUR/PLN – 4,1867 / 4,2178
USD/PLN – 3,4039 / 3,4335
GBP/PLN – 4,7234 / 4,7686
EUR/USD – 1,2238 / 1,2330

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

13. marca:
13:30 USA Inflacja

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl