Się dzieje, a złoty nie tanieje.

Trump zatwierdził cła na import stali i aluminium. Kanada i Meksyk mogą do czasu liczyć na ulgowe traktowanie. EBC wykluczył możliwość zwiększenia luzowania, ale pozostaje mocno gołębi, podobnie jak RPP. Dziś publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy.


Michał Sikora

Cła na importowane do Stanów Zjednoczonych stal i aluminium stały się faktem. D. Trump podpisał wczoraj stosowne dokumentu, a nowy cennik wejdzie w życie za 15 dni. Taryfę ulgową zastosowano jedynie względem Kanady i Meksyku – oficjalnie do czasu wypracowania „uczciwej”, czyli korzystnej dla Waszyngtonu renegocjacji porozumienia NAFTA.

Na lepsze traktowanie być może zasłuży sobie również Australia. Pozostaje zatem teraz czeka na kontrę UE oraz Chin. Sytuacja wygląda bardzo interesująco i ciekawe, czy Bruksela zdecyduje się na ruch odwetowy czy też wcześniejsze groźby unijnych polityków okażą się jedynie czczą gadaniną.

Przed jednostronnymi decyzjami protekcjonistycznymi przestrzegał podczas wczorajszej konferencji M. Draghi. Wśród innych zagrożeń wskazał również na postępującą poza obszarem UE deregulację finansową podobną to tej, która poprzedziła kryzys finansowy 12 lat temu. Co do samego posiedzenia, to EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał wczoraj dotychczasowe parametry polityki pieniężnej, usuwając jedynie z komunikatu zdanie o możliwości zwiększenia skali programu luzowania.

Sam prezes mimo że optymistyczny, to jednak pozostaje mocno ostrożny. Ponadto, bank choć podniósł prognozy wzrostu, to obniżył je dla inflacji na przyszły rok z 1,5 do 1,4%. W konsekwencji notowania euro słabną, torując złotemu drogę do odrobienia strat poniesionych w reakcji na gołębi aż do bólu wydźwięk środowego posiedzenia RPP. Prezes Glapiński zapowiedział stabilizację stóp procentowych nawet do końca 2020r., a następnie ich obniżkę, czym dość mocno zaskoczył rynek.

Złoty jednak w jego ocenie ma utrzymać mocną pozycję dzięki czynnikom fundamentalnym.

Kluczowym wydarzeniem piątkowej sesji będzie prezentacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. Środowe dane ADP o zmianie zatrudnienia wypadły bardzo dobrze i wymagania inwestorów przed dzisiejszą publikacją są dość wysokie. Szczególne nadzieje rynek wiąże ze wzrostem płacy godzinowej, której dynamika w poprzednim miesiącu  przewyższyła nawet prognozy, budując oczekiwania na zwiększenie liczby podwyżek stóp procentowych przez Fed w tym roku z 3 do 4.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:20):

CHF/PLN – 3,5889 / 3,6189
EUR/PLN – 4,1859 / 4,2160
USD/PLN – 3,4069 / 3,4366
GBP/PLN – 4,7063 / 4,7505
EUR/USD – 1,2228 / 1,2320

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

9. marca:
14:30 USA Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
14:30 USA Stopa bezrobocia
14:30 USA Płaca godzinowa

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl