Frank będzie w cenie.

Notowania złotego bez istotniejszych zmian. Zapowiada się interesujący tydzień, na który złożą się publikacje ważnych danych makro, wystąpienia prezesów EBC i Fed oraz niedzielne kluczowe rozstrzygnięcia polityczne we Włoszech i Niemczech.


Michał Sikora

Notowania złotego nadal pozostają stabilne. W piątek doszło do pewnego odreagowania ostatniego osłabienia polskiej waluty, które jednak nie przyniosło przełamania istotniejszych w szerszym układzie poziomów. Dziś wobec pustego kalendarza makro utrzymuje się sprzyjający złotemu klimat. Z ciekawszych informacji z kraju warto wspomnieć o wypowiedzi K. Zubelewicza z RPP, który ogłosił, iż Rad może tolerować wyższą inflację (nawet do 4%) i nie przegłosować podwyżki stóp procentowych nawet do końca 2019r.

Tymczasem na szerokim rynku najbliższe dni powinny przebiegać bardzo interesująco z uwagi na szereg istotnych publikacji makro, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, wystąpienia bankierów centralnych oraz ważne wydarzenia polityczne na Starym Kontynencie. Dziś jeszcze przed Komisją Skarbu Parlamentu Europejskiego przemawiać będzie prezes EBC, M. Draghi.

Ciekawe również, jak wypadną kolejne raporty o stanie europejskiej gospodarki. Ostatnie dane wskazywały na pewne wyhamowanie, które jeśli się potwierdzi, mogłoby zachęcać do transferu kapitału za Ocean, co osłabiłoby również złotego. Póki co jednak wzrost oczekiwań na 4 podwyżki stóp procentowych przez Fed nie przekłada się na umocnienie amerykańskiej waluty.

Kluczowym zatem wydarzeniem w  tym kontekście mogą okazać się wystąpienia prezesa Rezerwy Federalnej, J. Powell’a, przed Kongresem w związku z prezentacją półrocznego raportu Fed nt. polityki monetarnej. Z opublikowanego w piątek tekstu wynika, iż bank centralny coraz lepiej ocenia perspektywy wzrostu inflacji, na którą coraz większą presję powinien zacząć wywierać szybszy niż do tej pory wzrost płac, spowodowany poważnymi niedoborami siły roboczej.

Najbliższe dni dostarczą również kilku istotnych odczytów ze szwajcarskiej gospodarki, m.in. PKB, sprzedaży detalicznej czy indeksu PMI przemysłu. Frank z końcem tygodnia może być w cenie z uwagi na ryzyko związane z niedzielnymi wydarzeniami politycznymi: wyborami parlamentarnymi we Włoszech oraz ostateczną decyzją w sprawie zawarcia lub odrzucenia koalicji w Niemczech.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:30):

CHF/PLN – 3,6094 / 3,6393
EUR/PLN – 4,1546 / 4,1847
USD/PLN – 3,3666 / 3,3951
GBP/PLN – 4,7280 / 4,7712
EUR/USD – 1,2265 / 1,2357

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

26. lutego:
15:00 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego

27. lutego:
14:00 Niemcy Inflacja
14:30 USA Zamówienia na dobra trwałego użytku
14:30 USA Treść wystąpienia, które prezes Fed wygłosi przed Kongresem
16:00 USA Prezentacja półrocznego raportu nt. polityki monetarnej przed Kongresem przez prezesa Fed, J. Powell’a
16:00 USA Indeks Fed z Richmond

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl