Nastroje Amerykanów najlepsze od lat.

Dolar mocniejszy na skutek znaczącego wzrostu szans na marcową podwyżkę stóp procentowych. Nastroje amerykańskich konsumentów osiągnęły drugi najlepszy wynik na przestrzeni ostatnich 13 lat. Złoty korzysta z mniejszej dziś płynności na rynku i umacnia się na całej linii. Bieżący tydzień przyniesie szereg danych makro z kraju i zagranicy oraz publikację protokołów z posiedzeń banków centralnych.


Michał Sikora

Szanse na marcową podwyżkę stóp procentowych wzrosły do aż 87%, co przyczyniło się do umocnienia dolara na zamknięciu ubiegłego tygodnia. Coraz więcej instytucji zaczyna również prognozować aż 4 zwyżki kosztu pieniądza w 2018r. wobec projekcji Fed, zakładającej 3 takie ruchy.

W piątek lepiej od prognoz wypadły także odczyty pozwoleń na budową domów, rozpoczętych budów domów oraz indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan, który w wyniku przyjętej reformy podatkowej oraz dobrej sytuacji na rynku pracy osiągnął drugi najwyższy poziom od 13 lat.

W rezultacie kurs eurodolara wyraźnie oddalił się od piątkowych szczytów, a w ślad za nim amerykańska waluta drożała również w relacji do złotego. Dziś z uwagi na dzień wolny w USA, Kanadzie oraz Chinach płynność na rynku pozostaje zdecydowanie mniejsza. Korzysta z tego faktu polska waluta, która od rana umacnia się na całej linii.

Bieżący tydzień, tak jak poprzedni, zapowiada się bardzo ciekawie z powodu publikacji szeregu istotnych danych makro zarówno z kraju, jak i głównych światowych gospodarek. Ponadto na rynek napłyną protokoły z posiedzeń RPP, Fed oraz EBC, a przed brytyjskim parlamentem wystąpi prezes Banku Anglii, M. Carney.

Rezerwa Federalna przekaże również półroczny raport o polityce monetarnej dla Kongresu, po raz pierwszy przygotowywany pod okiem nowego prezesa, J. Powell’a. Wreszcie, tydzień zakończy się nieformalnym szczytem państw UE, podczas którego podjęte zostaną tematy Brexitu oraz wieloletnich ram finansowych po 2020r. Wracając do danych z realnej gospodarki, krajowi inwestorzy będą zainteresowani przede wszystkim trzema publikacjami GUS.

Już jutro podane zostaną raporty o styczniowej produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. W piątek z kolei na rynek napłynie odczyt stopy bezrobocia. Natomiast na szerokim rynku, warto zwrócić uwagę na dane z Wielkiej Brytanii, stopę bezrobocia i PKB, oraz Eurostrefy, dla której poznamy wstępne wskazania indeksów PMI oraz styczniową inflację.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:30):

CHF/PLN – 3,5915 / 3,6215
EUR/PLN – 4,1343 / 4,1642
USD/PLN – 3,3283 / 3,3569
GBP/PLN – 4,6621 / 4,7052
EUR/USD – 1,2343 / 1,2435

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

20. lutego:
10:00 Polska Produkcja przemysłowa
10:00 Polska Sprzedaż detaliczna
10:00 Polska Inflacja producencka

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl