Nic pewnego

Presja na osłabienie złotego wyhamowała. Bieżący tydzień będzie obfitował w publikację kluczowych danych makro z kraju i zagranicy. Losy koalicji w Niemczech wciąż otwarte. Niczym pewnym nie jest również porozumienie w sprawie okresu przejściowego dla Wielkiej Brytanii po wyjściu z UE.


Michał Sikora

Przełom tygodnia przyniósł polepszenie nastrojów na rynkach i w związku z tym wyhamowanie deprecjacji polskiej waluty. Jest zbyt wcześnie by obwieścić koniec presji na osłabienie aktywów krajów rozwijających się, a fakt, iż losy koalicji w Niemczech wciąż pozostają jednak niepewne, może potencjalnie niekorzystnie oddziaływać na notowania eurodolara, a przez to i złotego.

Bieżący tydzień przyniesie publikację szeregu istotnych danych makro z kraju i zagranicy, niższa z kolei będzie aktywność przedstawicieli banków centralnych, zwłaszcza, jeśli chodzi o Rezerwę Federalną.

Wydarzeniem piątkowej sesji była niewątpliwie wypowiedź głównego negocjatora ws. Brexitu ze stronu UE, M. Barnier’a o tym, iż na ten moment porozumienie w sprawie okresu przejściowego dla Wielkiej Brytanii nie jest niczym pewnym. Tym samym polityk szybko zgasił entuzjazm wokół funta powstały po ostatnim jastrzębim komunikacie Banku Anglii.

Jeszcze przed jego wystąpieniem nastroje zostały również nieco popsute przez słabszy odczyt produkcji przemysłowej, potwierdzający spowolnienie brytyjskiej gospodarki. W konsekwencji kurs funta zniwelował cały ruch napędzony oczekiwaniami na szybszą podwyżkę stóp procentowych. Teraz inwestorzy skupią się na jutrzejszych danych o inflacji, w piątek z kolei na rynek trafi raport o sprzedaży detalicznej.

W bieżącym tygodniu najwięcej danych makroekonomicznych napłynie zza Oceanu. Dolar ma za sobą wreszcie bardzo udany tydzień i szczególnie warto zwrócić uwagę na środowy odczyt inflacji. Istnieją przesłanki świadczące o tym, iż może on pozytywnie zaskoczyć inwestorów, co stanowiłoby impuls do dalszej aprecjacji amerykańskiej waluty.

Czwartkowy finalny odczyt dynamiki cen konsumpcyjnych będzie również jedną z głównych atrakcji na krajowym rynku. Wcześniej, bo w środę, GUS opublikuje dane o wzroście PKB Polski w IV kwartale 2017r. Natomiast na zakończenie tygodnia inwestorzy otrzymają raport z rynku pracy, obejmujący: tempo wzrostu wynagrodzeń i zatrudnienia oraz stopę bezrobocia.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:20):

CHF/PLN – 3,6231 / 3,6549
EUR/PLN – 4,1579 / 4,1869
USD/PLN – 3,3942 / 3,4229
GBP/PLN – 4,6915 / 4,7364
EUR/USD – 1,2198 / 1,2290

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

13. lutego:
10:30 Wielka Brytania Inflacja

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl