Rosną zarobki i szanse głębszej korekty.

Piątkowe payrolls’y przebiły oczekiwania, a szczególnie zaskoczyła dynamika płacy godzinowej. Rosną szanse na przyspieszenia tempa podwyżek stóp procentowych przez Fed, a z nimi przekonanie o głębszej korekcie na globalnych rynkach. Bieżący tydzień przyniesie posiedzenie RPP oraz Banku Anglii, zmagania z ustawą budżetową w USA oraz dalsze negocjacje koalicyjne w Niemczech.


Michał Sikora

Piątkowy świetny raport z amerykańskiego rynku pracy wzmocnił przekonania o zbliżającej się głębszej korekcie notowań. Skala osłabienia złotego na razie wciąż pozostaje niewielka głównie z powodu stabilizacji notowań eurodolara.

Jeżeli przecena głównej pary walutowej nabierze tempa w związku z obawami inwestorów o przyspieszenia tempa podwyżek stóp procentowych za Oceanem, to polska waluta zapewne odczuje to ze zdwojoną siłą. Piątkowe dane ze Stanów Zjednoczonych o liczbie nowoutworzonych miejsc pracy oraz wzroście wynagrodzeń przebiły oczekiwania. Zwłaszcza drugi odczyt stanowi istotną informację w kontekście perspektyw dla ożywienia inflacji.

Płaca godzinowa w styczniu wzrosła o 2,9%, osiągając najszybszą dynamikę od 2009r. Ponadto, w górę zrewidowano również dane za poprzedni miesiąc. W konsekwencji znacząco wzrosło prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, wyceniane przez rynek instrumentów pochodnych. Sprzyjający dla takiego scenariusza klimat zbudowany został również poprzez relatywnie jastrzębi komunikat po środowym posiedzeniu FOMC oraz odważniejsze wystąpienia przedstawicieli Fed.

Kluczowym wydarzeniem w kraju w bieżącym tygodniu będzie posiedzenie RPP. Zważywszy na ostatnich wyciszenie nielicznych jastrzębich głosów w Radzie oraz przywiązanie do scenariusza stabilizacji kosztu pieniądza do końca roku lub dłużej, oznacza to, iż notowaniami złotego będą w kolejnych dniach kierować nastroje na szerokim rynku.

Za Oceanem powraca temat wydłużenia finansowania dla instytucji publicznych. Kongres ma czas do czwartku, aby przegłosować odpowiednią ustawę i uniknąć ponownego paraliżu administracyjnego, który choć krótko, to jednak miał miejsce w poprzednim miesiącu. Ponadto, tydzień w Stanach Zjednoczonych będzie obfitował w wystąpienia przedstawicieli Fed. Z kolei, na Starym Kontynencie warto wspomnieć o dwóch sprawach: trwających nadal rozmowach koalicyjnych w Niemczech oraz czwartkowemu posiedzeniu Banku Anglii, połączonemu z publikacją nowych projekcji makro.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:45):

CHF/PLN – 3,5729 / 3,6047
EUR/PLN – 4,1399 / 4,1698
USD/PLN – 3,3254 / 3,3537
GBP/PLN – 4,6670 / 4,7110
EUR/USD – 1,2384 / 1,2476

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

5. lutego:
15:45 USA Indeks PMI usług
16:00 USA Indeks ISM dla branż pozaprzemysłowych

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl