Mario Draghi umocnił euro - Komentarz walutowy z dnia 26.01.2018

Wczorajsza konferencja Mario Draghiego niby nie przyniosła żadnych nowych wiadomości, a i tak zatrzęsła rynkami walutowymi. Dobre dane na temat brytyjskiej gospodarki.


Maciej Przygórzewski

Mario Draghi nie zahamował wzrostów euro

Wczoraj odbyło się posiedzenie EBC oraz konferencja prasowa po posiedzeniu. Formalnie nic się nie zmieniło. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie. Wciąż podtrzymuje się gotowość do wydłużania programu skupu aktywów. Co więcej, deklaracja o niepodnoszeniu stóp procentowych przez dłuższy czas jest wciąż aktualna.

Pojawiły się podczas wystąpienia uwagi na temat obecnej sytuacji na głównej parze walutowej świata. Nie pojawiły się za to żadne konkrety, no chyba, że za takie uznać przypomnienie deklaracji ze spotkania G20 o nie manipulowaniu kursami walutowymi w celu podniesienia konkurencyjności gospodarek. Jak zareagowały rynki? Analitycy liczyli na to, że wypowiedź osłabi euro. Nic takiego nie padło.

W rezultacie rozpoczęły się szybkie zakupy. Przez pół godziny euro umocniło się o niemal 1% względem dolara. Do końca dnia trwała już potem korekta tego ruchu, która odwróciła większość tego ruchu. W szczytowym momencie na rynku można było oglądać dolara poniżej 3,31 zł. W tym kontekście nie pomogły nawet przyzwoite dane z amerykańskiego rynku pracy.

Konstytucja dla biznesu

Uchwalono nowe prawo dla przedsiębiorców. Zastępuje ono ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Pojawia się zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść. Z ważnych zmian jest też 6 miesięczna ulga na start prowadzenia firmy. Celem regulacji jest nakłonienie Polaków do otwierania własnych działalności gospodarczych.

Lepsze dane z wysp

Dzisiaj o 10:30 poznaliśmy dane z Wielkiej Brytanii. Wzrost gospodarczy zgodnie z oczekiwaniami spowolnił. Nie zrobił jednak tego tak znacznie jak oczekiwali analitycy i w ciągu roku tamtejsza gospodarka rosła o 1,5%. Nie jest to rewelacyjna wartość, ale biorąc pod uwagę zamieszanie związane z Brexitem i wątpliwości jak się temat zakończy wynik był i tak lepsze niż spodziewane 1,4%. Po samych danych funt zaczął iść w górę zyskując w ciągu kilku minut ponad grosz do złotego.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - Zamówienia na dobra,

14:30 - USA - PKB wstępne dane.

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.