Zamknięcie rządu… słabego dolara?

Impas w amerykańskim Kongresie skutkuje blokadą funkcjonowania instytucji publicznych. Rozmowy koalicyjne w Niemczech postępują naprzód. Jutro rozpocznie się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. W czwartek posiedzenie EBC i konferencja prezesa M. Draghi’ego.


Michał Sikora

Zaprzestanie funkcjonowania instytucji federalnych Stanów Zjednoczonych stało się faktem. Kongres nie porozumiał się w kwestii uchwalenia prowizorium budżetowego w piątek, kiedy to upłynął ostateczny termin. Paraliż administracyjny nie robi jednak większego wrażenia na inwestorach, gdyż spodziewane jest szybkie osiągnięcie porozumienia. Poprzednim razem, gdy doszło do takiej sytuacji, czyli w 2013r., przerwa w działaniu urzędów trwała 16 dni. Szacuje się, że każda doba przestoju kosztuje amerykańską gospodarkę 1,5 mld USD.

Najbliższe głosowanie nad ustawą odbędzie się już dziś o godz. 18 polskiego czasu. Tzw. government shutdown nie pogorszył jednak specjalnie i tak już kiepskiego sentymentu wobec dolara. Podobnie, informacja o postępie rozmów koalicyjnych w  Niemczech nie wyniosła eurodolara na nowe szczyty. Co więcej, po okresie dynamicznych spadków od tygodnia kurs amerykańskiej waluty znajduje się w dość wąskiej konsolidacji zarówno w relacji do złotego, jak i euro. Rośnie zatem ryzyko korekty, choć kluczową rolę odegra tu reakcja rynku na czwartkowe posiedzenie EBC. Prezes M. Draghi ponownie stanie przed trudnym zadaniem powstrzymania lub przynajmniej niepogłębienia aprecjacji wspólnej waluty względem dolara.

W minionych dniach bank przygotowywał sobie do tego grunt, wysyłając na rynek kontrolowane przecieki, mające studzić jastrzębie nastroje inwestorów powstałe po publikacji protokołu z poprzedniego posiedzenia, mówiącego o modyfikacji (zaostrzeniu) stanowiska w kwestii polityki monetarnej z początkiem 2018r. Tymczasem, w kraju opublikowano w piątek słabsze od oczekiwań odczyty produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Wraz z wcześniejszymi danymi makro schładzają one oczekiwania podwyżki stóp procentowych przez RPP i wpisują się w scenariusz stabilizacji kosztu pieniądza do końca roku, a może nawet dłużej.

Bieżący tydzień, poza posiedzeniem EBC, zaoferuje także kilka innych ciekawych wydarzeń. Jutro rozpocznie się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos z udziałem kluczowych postaci świata polityki i biznesu, m.in. prezydenta USA oraz prezesów Banku Japonii i Banku Anglii. Polskę reprezentować będą prezydent A. Duda, a także premier M. Morawiecki. Również we wtorek swoje spotkanie będzie miał Bank Japonii, po którym nastąpi konferencja prezesa H. Kurody, która może stanowić jakiś impuls dla inwestorów wobec powstałych ostatnio oczekiwań zacieśnienia polityki. Spokojnie będzie z kolei za Oceanem, gdyż w sobotę rozpoczęła się cisza medialna obowiązująca przedstawicieli Rezerwy Federalnej przed przyszłotygodniowym posiedzeniem.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:25):

CHF/PLN – 3,5363 / 3,5671
EUR/PLN – 4,1585 / 4,1864
USD/PLN – 3,3825 / 3,4216
GBP/PLN – 4,7117 / 4,7557
EUR/USD – 1,2187 / 1,2279

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

23. stycznia:
Szwajcaria Światowe Forum Ekonomiczne w Davos
7:30 Japonia Konferencja po posiedzeniu Banku Japonii z udziałem prezesa H. Kurody
10:00 Polska Stopa bezrobocia
16:00 USA Indeks Fed z Richmond

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl