Chińczycy i polityka ryzykiem dla złotego.

Impuls osłabiający złotego wyhamował. Ryzyko dla wyceny polskiej waluty stwarzają jednak ruchy Ludowego Banku Chin oraz sytuacja polityczna w Europie. RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Koniec tygodnia przyniesie publikację odczytów inflacyjnych z USA oraz protokołu z posiedzenia EBC.


Michał Sikora

Impuls osłabiający złotego nieco wyhamował, co pozwoliło utrzymać wycenę głównych dewiz poniżej 2 tygodniowych maksimów. Kurs polskiej waluty chwilowo zatem może powrócić do tendencji wzrostowej, jednak pojawiło się kilka czynników, które w dłuższej perspektywie będą oddziaływać niekorzystnie na nastroje wokół całej grupy rynków wschodzących.

Przede wszystkim chodzi tu o politykę Ludowego Banku Chin, który uznał, iż juan jest już zbyt mocny i wycofał wprowadzone w ubiegłym roku narzędzia przeciwdziałające jego deprecjacji. Potencjalny odpływ kapitału z Państwa Środka prawdopodobnie pociągnąłby za sobą również przecenę aktywów innych krajów rozwijających się, w tym i złotego. Inne ryzyko stwarza sytuacja polityczna Unii Europejskiej, a konkretnie w Niemczech oraz we Włoszech. Po pierwszych dniach negocjacji w sprawie utworzenia koalicji, A. Merkel stwierdziła, iż osiągnięcie porozumienia będzie ogromnym wyzwaniem.

Niewykluczone w tej sytuacji pozostaje rozpisanie przedwczesnych wyborów. Na Półwyspie Apenińskim rosnące poparcie dla eurosceptyków przed zbliżającymi się marcowym wyborami parlamentarnymi grozi przeprowadzeniem referendum w sprawie Italexitu. Lokalnie warto wspomnieć o podwyżce stóp procentowych w Rumunii, którego bank centralny jako drugi w Europie (po Czechach) zdecydował się na taki ruch, co może zachęcać inwestorów do transferu środków z Warszawy do Bukaresztu.

Z dobrych wieści warto wspomnieć o wczorajszym odczycie stopy bezrobocia w Eurostrefie, który okazał się najniższy od 9 lat, potwierdzając dobra koniunkturę na Starym Kontynencie oraz podtrzymując nadzieję na kontynuację trendu wzrostowego wspólnej waluty w relacji do dolara. Nastroje na głównej parze odgrywają obecnie kluczową rolę cenotwórczą na rynku walutowym. Poza tym, w kontekście kredytobiorców, cieszyć powinien fakt, iż frank najsłabiej odreagowywał ostatnie spadki, a w opinii Narodowego Banku Szwajcarii wciąż jest zbyt drogi.

RPP zgodnie z oczekiwaniami utrzymała dziś stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. O godz. 16 opublikowany zostanie komunikat po posiedzeniu, który jednak raczej nie wzbudzi większych emocji podobnie jak rekonstrukcja polskiego rządu. Koniec tygodnia upłynie przede wszystkim pod znakiem odczytów inflacyjnych ze Stanów Zjednoczonych. Jutro rynek otrzyma również protokół z posiedzenie EBC.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:20):

CHF/PLN – 3,5613 / 3,5911
EUR/PLN – 4,1712 / 4,1992
USD/PLN – 3,4759 / 3,5060
GBP/PLN – 4,6953 / 4,7383
EUR/USD – 1,1939 / 1,2031

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

10. stycznia:
16:00 Polska Komunikat po posiedzeniu RPP

11. stycznia:
11:00 Eurostrefa Produkcja przemysłowa
13:30 Eurostrefa Protokół z posiedzenia EBC
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Inflacja producencka

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl